Kenmerken en beperkingen van een atlas Zutphen is dus een rivierstad in een land schap dat eeuwenlang aan grote veranderin gen was blootgesteld. Tot de dichting van de Baakse overlaat, ver in de twintigste eeuw, heeft Zutphen enorme problemen met de wa terhuishouding ondervonden. Eerst na die dichting is grootschalige stadsuitbreiding op de voorheen drassige gronden in het zuiden mogelijk geworden. Het verhaal dat dit boek vertelt, gaat daarom allereerst over de fysieke ligging en de gebouwde ruimte van de stad. Dank zij de enorme vooruitgang van onze ar cheologische kennis sinds enkele decennia zit daar overigens een totaal nieuw verhaal in. De samenleving van Zutphen en omgeving wordt op die fysieke ruimte betrokken, voor zover dit voor een goed inzicht in de ontwik keling van de verhouding tussen stad, stads- aanleg, stedenbouw en landschap nodig is. Een complete geschiedenis van de stads bevolking zelf moet de lezer echter in andere publicaties zoeken, bijvoorbeeld in de Geschie denis van Zutphen uit 1989 en in historische syntheses van andere auteurs. Atlas en geschiedenis moeten dus als twee elkaar aan vullende werken worden gezien: de atlas geeft een aanschouwelijk beeld van die ontwikke lingen die in het geschiedenisboek verhalend werden samengevat of gesuggereerd. Omge keerd legt het geschiedenisboek vlees op de botten uit de atlas. De verklarende tekst en de aanvullende afbeeldingen bij de kaarten en plattegronden in de atlas bedoelen een brug tussen die twee vormen van historische infor matie te slaan, en ze zijn allebei noodzakelijk. Kun je een stedenatlas eigenlijk wel inrichten op basis van kaarten alleen? Die vraag is min der overbodig dan ze lijkt. Elke stad kunnen Plattegrond van Zutphen (1649) door Joan Blaeu. (Stedelijk Museum Zutphen) ^utphen - 2012/1 9

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 9