zonder voor de laatste twee eeuwen, waarvan niet eerder een goed overzichtsbeeld was ge schetst. De enig andere grote stadsgeschiede nis, sterk verouderd qua opzet maar nog steeds in verschillende opzichten onmisbaar - die van de stadsarchivaris R.W. Tadama - houdt immers in 1795 op.5 Maar ook in de stad zelf hebben de geschied beoefening en het historisch besef een bre der draagvlak gekregen. Historisch erfgoed kan alleen bewaard blijven als ook de nieuwe generaties zich er voortdurend voor blijven inzetten, en als er telkens weer een band tus sen het heden en het verleden wordt gelegd. De betrokkenheid van inwoners zowel als van nieuwkomers in een stad bij de overdracht van haar geschiedenis en van ervaring van haar historische rijkdom is een wezenlijke Zutphens Venetië: 'Gezicht op Berkel en Dieser- brug', olieverf van K. Boom, 1888. (Stedelijk Museum Zutphen) gebeurtenissen (de Tweede Wereldoorlog) en min of meer anekdotische verhalen. De atlas uit 1983 is met liefde, zorg en een zeer grote kennis van zaken samengesteld, en en kele grote kaarten daaruit blijven ook in de toekomst hun nut behouden, maar de laatste twee eeuwen worden er feitelijk beschouwd als een periode zonder geschiedenis. De geschiedschrijving heeft echter niet stilge zeten. In 1989 verscheen de Geschiedenis van Zutphen, een van de eerste grote nieuwe stads geschiedenissen van de laatste dertig jaar.4 Dat boek heeft ons inzicht in de ontwikkeling van de stad ingrijpend vernieuwd, in het bij- 4 ^utphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 4