Nieuwe historische atlas van Zutphen: waarom en hoe? Willem Frijhoff Periode zonder geschiedenis 3 Op 30 oktober 2011 is de nieuwe Historische Atlas van Zutphen verschenen.1 Maar er was toch al zo'n atlas, zult u zeggen? Het deel Zutfen van de 'Historische Stedenatlas van Nederland', op folioformaat verscheen nog geen dertig jaar geleden.2 Stadsarchi varis mevr. M.M. Doornink-Hoogenraad maakte daarin de balans op van de toenmalige kennis van de ontwikkel ing van Zutphen tot het begin van de negentiende eeuw. Feite lijk houdt die atlas op bij het kadastrale minuutplan van 1823, en valt het hoofdaccent heel duidelijk op de late middeleeuwen en de periode onmiddellijk daarna, in overeen stemming met het idee dat men een generatie terug van de geschiedschrijving over historische steden had. Het heden vond men nog te vers en te jong voor geschied schrijving, en in de meeste oude steden was naar de mening van velen sinds de middel eeuwen en de Gouden Eeuw nauwelij ks meer iets gebeurd. Sindsdien verscheen het atlasje Vestingstad Zutphen, van Michel Groothedde en Jeroen Krijnen (2004, 2e druk 2008).3 Daarin wordt nieuw verworven kennis handzaam samenge vat, maar het focust op een van de stedelijke functies: die van de stads- en landsverdedi ging, en gaat dan ook pijlsnel door de stads geschiedenis na de ontmanteling van de vesting heen. Waarom dus een nieuwe atlas van de stad? Het antwoord is eenvoudig: het historisch onderzoek en de geschiedschrij ving maken telkens weer nieuwe sprongen vooruit; we kijken nu anders naar zo'n atlas dan dertig jaar geleden, het publiek ervoor is veranderd, en geschiedenis houdt niet op bij een meer of minder ver verleden. In 1983 had men bij 'geschiedenis van Zut- phen' een ander beeld voor ogen dan nu. De stadsgeschiedenis was nog sterk gekoppeld aan de middeleeuwse bloeiperiode, die van het autonome hertogdom Gelre en graaf schap Zutphen, en van de Hanze. De vroeg moderne tijd tot aan de Bataafse omwente- Het dorpje Zutphen, Ottawa County, Michigan (VS). Kort voor het midden van de negentiende eeuw trokken christelijk-gereformeerden vanwege hun religieuze overtuiging vanuit Zutphen naar Michigan. Zij maakten deel uit van een grote groep Nederlandse landverhuizers, die zich onder aan voering van dominee Albertus van Raalte rond de stad Holland bij Grand Rapids vestigde. ling van 1795 was een spreekwoordelijk stief kind, en voor de periode daarna bestonden eigenlijk alleen deelstudies over losse instel lingen (zoals de Sint-Anthony Broederschap pen of het Oude en Nieuwe Gasthuis) of [Christian I Reformed Church' Zutphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 3