Herstel 'Wildeman' goedgekeurd Bominslag Schuilkerk zes tot zes uur, en 's avonds van kwart voor tien tot tien uur. Sedert enkele dagen echter missen de Zutphenaren het gelui van het poortklokje. Er moeten reparaties verricht worden aan de elektrische installatie. Voor sommige omwonenden is dit misschien wel een opluchting; er wordt nog weleens ge klaagd over het klokje. Maar hoe dan ook, binnenkort zal deze eeuwenoude traditie weer voortgezet worden. 16 maart 1962 - De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft goedkeu ring verleend aan de plannen tot herstel van het pand Zaadmarkt 88, de vroegere herberg de 'Wildeman', waar tot voor enkele jaren het kantongerecht was gevestigd. Na restauratie zal er in dit gebouw een antiquariaat worden gevestigd. Het Wijnhuisfonds vraagt voor het herstel ook subsidie aan de provincie Gelder land. Daarna kan het bestek gemaakt worden. De plannen voorzien, wat het exterieur betreft, in het opknappen van de voor gevel. De deur zal weer in het midden komen, met als gevolg een inwendige verandering die het geheel ten goede komt. Op deze wijze ont staat er een flinke ontvangsthal. Er wordt ver der gesproken over een kleinere ruitverdeling voor de vensters. Dak, kap en goten dienen onderhanden genomen te worden. Tot het complex van de Wildeman behoort ook het pand Rode Torenstraat 23, dat als koetshuis van de herberg dienst zou hebben gedaan. Wellicht zijn er ook slaapplaatsen van het per soneel geweest, getuige de nissen voor olie lampjes. Thans is het in gebruik als pakhuis. Sinds enige tijd is de restauratie van dit perceel - in zijn kern nog laat-middeleeuws - gaande. De eerste balklaag is geheel, de tweede en derde laag zijn incidenteel vernieuwd. Het her stel van het door een bominslag zwaar bescha digde buitenmuurwerk is vrijwel gereed. Er moet nu nog gevoegd worden. Het kantongerecht werd in 1942 in het pand Zaadmarkt 88 gevestigd. In 1959 keerde het terug naar de Martinetsingel. (Stedelijk Museum Zutphen) De werkzaamheden die resten, omvatten onder meer het leggen van de zoldervloeren, het herstel van de voorgevel, het weer in goede staat brengen van de binnenmuren et cetera. Nadien wordt begonnen met de res tauratie van de tussen het huis de Wildeman en het pand Rode Torenstraat 25 op een ver dieping gelegen zeventiende-eeuwse schuil kerk, eveneens behorend tot het complex. Deze is voorzien van een houten tongewelf, beschilderd met sterren en een wandkastje met gesneden eiken omlijsting. (Deze artikelen hebben als bron het Zutphens Dag blad. Soms zijn enkele artikelen samengevoegd; ze zijn bijna altijd ingekort.) 26 ^utphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 26