Poortklok Broederenkerk gaat weer luiden Omgesmolten Eeuwenoude traditie werkt en gebouwd om de kerken een waardi ger aanzien te geven. Torens worden daar ge bouwd, maar de Zutphenaren kijken nog altijd tegen hun stompe kerktoren aan. Op papier zijn er plannen genoeg om ook de Walburg in ere te herstellen. Wanneer deze uitgevoerd zullen worden, is in de verre toe komst nog niet te zien. Ook nu weer vragen wij ons af - en waarschijnlijk velen met ons - hoe lang deze toestand nog blijft voortduren? 25 januari 1962 - Tempora mutantur... de tijden veranderen. Niets is zo waar als deze uitspraak, die zo langzamerhand een verzuch ting is geworden voor vele ouders, wanneer zoon of dochter weer eens op een laat uur in de nacht thuis komt van een feestje. Tijdens het lange wachten zullen de ouders ongetwij feld wel eens gedacht hebben aan de goede oude tijd, toen Zutphen nog muren had en de burgers voor tien uur binnen de poorten moesten zijn. Wie te laat kwam, was gedwon gen de nacht in het open veld onder de ster renhemel door te brengen. Het poortklokje op de Broederenkerk herinnerde iedereen eraan dat de poor ten gesloten zouden worden. Marskramers, bedelaars en allen die voor de nacht een veilig onderkomen zochten, haastten zich dan om binnen de stadsmuren te komen. Het poort klokje deed iedere avond zijn werk. Een kwar tier lang klingelden de waarschuwende tonen over de stad. Wanneer het ophield, sloten de poortwachters de zware deuren en konden ook zij genieten van hun nachtrust. De jaren gingen voorbij. De muren werden verwoest of gesloopt. Zutphen groeide. Er werden grote wegen aangelegd, die de stad binnenvoerden zonder dat men belemmerd werd door muren of poorten. Maar het poort klokje - langzamerhand door de bevolking verbasterd tot poortersklokje - bleef, totdat het door de Duitsers gevorderd werd. Nooit is het 2 september 1948: het nieuwe poortklokje wordt naar zijn plaats van bestemming gehesen. (foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) teruggezien. Waarschijnlijk hebben de bezet ters het koper omgesmolten voor oorlogs doeleinden. Het oude klokje dateerde uit het jaar 1761 Maar de Zutphenaren konden hun klokje niet missen. Op 2 september 1948, drie jaar na de bevrijding, werd een nieuwe klok in het torentje op de Broederenkerk gehesen. Het was een geschenk van de burgerij aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. De kosten werden betaald uit het overschot van de bijdragen voor het monument 1940-1945. Aan dit geschenk was de voorwaarde verbon den dat de klok dagelijks één minuut zal lui den ter herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Thans luidt deze 300 kg wegende klok twee maal per dag. Eén keer van één minuut voor ^utphen - 2012/1 25

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 25