Wie was toch... Albert Op de Korenmarkt Herman Boxtart Deze nieuwe rubriek krijgt vanaf deze jaargang een vaste plaats in het tijdschrift. U vindt hier steeds enkele korte anekdotes of beschrijvingen van mensen die een rol hebben gespeeld in de geschiedenis van Zutphen. Albert Op de Koren markt1 (1400-1458) wordt in Zutphen gebo ren als zoon van ouders die hun geld verdienen met de Rijnhandel. Al bert begint als Hanze- koopman in Danzig (Gdansk). Samen met zijn broer Willem han delt hij in hout, zout en pek. Albert keert na het overlijden van zijn vrouw rond 1443 terug naar Zutphen. Hij woont in het huis van zijn broer Willem aan de Groenmarkt 22. Wil lem Op de Korenmarkt verblijft dan in Danzig. Albert trouwt met Dorothea van Iseren (f 1525), een buurmeisje, met wie hij twee doch ters krijgt. Dochter Barbara trouwt metJorden van de Hovelwijck. Zij krijgen drie dochters. Dochter Hendrikje trouwt in 1466 - boven haar stand - met de Gelderse edelman Hen drik van Keppel. Zij krijgen een zoon, Johan. Albert sterft in 1458, waarschijnlijk aan de pest. (Jessie Jongejans) Het pand Groen markt 22, waar Albert Op de Koren markt woonde, staat er nog steeds. (foto: auteur) knokploeg bevrijd en naar Steenderen ge bracht. Van daar fietst hij op een geleende fiets naar de heer Mebel in Westendorp. On dertussen regelt de Aaltense verzetsman Ger- rit Prinsen een onderduikplaats en een vals legitimatiebewijs. Op 14 maart brengt Her man de geleende fiets terug naar Warnsveld. Bij aankomst wordt hij meteen gearresteerd. Op 31 maart wordt hij samen met negen an deren op de IJsselkade door de Duitsers gefu silleerd en in de IJssel gegooid. Alleen Van Bentem overleeft de schietpartij. (Jessie Jongejans IJsselkade, 22 augustus 1946: koningin Wilhelmina voor het houten kruis, dat opgericht is ter nage dachtenis aan de negen gefusilleerden. In 1970 is dit houten kruis vervangen door een gedenksteen. Het kleine meisje in het wit is dochter Ria Boxtart. Ze staat voor haar moeder. (Stedelijk Museum Zutphen) Herman Boxtart2 (f 1945), een Zutphense verzetsstrijder, wordt begin maart 1945 door de Duitsers opgepakt, omdat hij op het katho lieke kerkhof wapens verstopt. In het Zut- phense Huis van Bewaring wendt hij een blindedarmontsteking voor. Hij wordt geope reerd en dezelfde dag nog door leden van een Noten 1. Gebaseerd op: Jeroen Benders, 'Albert Op de Korenmarkt' in: Biografisch Woordenboek van Gelder land 5 (2006) p. 79-81. Jeroen Benders, 'Van Danzig naar Zutphen, Albert op de Korenmarkt, koopman (f1458)' in: Zutphen, Tijdschrift voor Zutphen en omgeving (16-03-1997) p. 49-60. 2. Gebaseerd op: Jessie Jongejans, Presentatie Keuzes maken in oorlogstijd, voor het Isendoorncol- lege, 7 maart 2011. Zutphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 21