Wederopbouw Het nieuwe station is klaar, maar het Oude en Nieuwe Gasthuis zijn nog niet gesloopt. (collectie Sijmen Schouten) oude filmbeelden en aan oude foto's van het verdwenen stadsdeel. Jong en oud verza melde zich en ging met elkaar in gesprek over de foto's en de beelden. Oud haalde herinne ringen op, jong verwonderde zich over de pracht en praal van bijvoorbeeld het oude station. Meerdere malen vroegen mensen aan mij waarom er geen boek van dit project bestaat. Daar bleek behoefte aan. 'Thuis heb ben we alle verhalen keurig ingeplakt,' ver telde iemand mij, 'maar een boek is natuurlijk mooier.' Dat idee liet mij niet meer los. Het enthousi asme over een boek werd gedeeld door uitge verij Walburg Pers, waarmee we snel tot overeenstemming kwamen. Dit gaf het pro ject een behoorlijke impuls, maar ook een andere focus. Immers, wanneer je weet dat de serie uiteindelijk een coherent geheel moet worden, ga je nog nadrukkelijker op zoek naar hoofdstukken en verhaallijnen die je in het boek wilt hebben. We misten in de serie bijvoorbeeld een ver haal over de wederopbouw na het bombarde ment. Dit verhaal moet verteld worden, want het verdwenen stadsdeel kreeg na de oorlog een andere bestemming. Waar eerst het Oude en Nieuwe Gasthuis stond, werd door het stadsbestuur een doorgaande route van de IJsselbrug richting Deventer aangelegd, om maar wat te noemen. Ook had het boek behoefte aan een pro loog, met een historische context. Hierin wordt duidelijk gemaakt dat het bombarde ment niet op zichzelf stond, maar onderdeel was van een reeks (grotendeels mislukte) bombardementen op bruggen over de grote rivieren in het oosten van het land. De vanuit Normandië oprukkende geallieerden wilden de Duitsers beletten om wapens en munitie per spoor naar het front te sturen. Vandaar dat die bruggen onbruikbaar gemaakt moes ten worden. Het vernielen van bruggen bleek minder eenvoudig dan de raf dacht. De pilo ten moesten vanwege het afweergeschut hun bommen vanaf grote hoogte droppen; de kans op missers was groot. In de epiloog van het boek staat de verwerking van het drama centraal. Waarom duurde het zo lang voordat er aandacht kwam voor burgerslachtoffers? Hoe gingen andere steden hiermee om? Komt hiermee de Verdwenen Stad tot leven? Laten we het hopen. Naast het boek loopt nog een ander project, waarbij Stichting De Verdwenen Stad en het Stedelijk Museum in Zutphen betrokken zijn. In de loop van dit jaar moet er een driedimensionale weergave van het verdwenen stadsdeel gereed zijn. Bin nen die weergave kan het publiek foto's, films en verhalen vinden. Zo ver is het nog niet. Be langstellenden kunnen zich nu verdiepen in het boek, waarin we laten zien wat er niet meer is en hoe dat komt: een stad in bewe ging. Voorlopige conclusie: de Verdwenen Stad was nog nooit zo dichtbij. Niek Megens, Zutphen De verdwenen stad. Voor, tijdens en na het bombardement van 1944. Uitgeverij Walburg Pers, 2011, 128 pagina's, ISBN 978.90.5730.757.7, 19,95. Zie ook: 'Boeksignale- ringen', in Zutphen, Tijdschrift over de historie van Zutphen en omgeving, nr. 4-2011, p. 120. 20 ^utphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 20