Getuigenissen en anekdotes ^/Inslag bommen Overzicht van de bominslagen. (infographic: Arte Westerbaan/de Stentor) geten. Indrukwekkend was bijvoorbeeld het relaas van oud-Zutphenaar Henk Kuiper, die vertelde over de ruimtefobie die hij overhield aan zijn verblijf in de schuilkelder van de toenmalige Landbouwwinterschool aan de Rozengracht (waar nu het Stedelijk Museum huist). 'Het gegil, het geschreeuw en de blinde paniek zijn niet te beschrijven', ver telde hij, gevraagd naar zijn ervaringen van de i4e oktober 1944. Hij wordt nu nog af en toe midden in de nacht wakker, badend in het zweet, wanneer hij een droom heeft gehad waarin het bombardement figureert. Andere verhalen waren onthullend, soms ko misch, maar altijd buitengewoon interessant. Ze schetsen een beeld van een Zutphen dat er niet meer is, letterlijk en figuurlijk; een Verdwenen Stad. De verhalen werden ondersteund door beeld materiaal: bekende foto's van het bombar dement, zoals de serie gemaakt door de Zutphense persfotograaf Zeijlemaker, maar ook onbekend materiaal afkomstig uit schoe nendozen en plakboeken. Via het Stedelijk Museum Zutphen, dat over een rijke collectie beschikt, en particuliere verzamelaars zoals Zutphenaar Sijmen Schouten kwamen deze foto's tot ons. Via de website www.destentor/ verdwenenstad kon het lezerspubliek zelf foto's toevoegen, al dan niet voorzien van commentaar. Niet dat dit in groten getale ge beurde; de meeste mensen kwamen gewoon naar het redactiekantoor van de Stentor om hun foto's te laten scannen. Dit zorgde weer voor een extra dosis getuigenissen en anek dotes. Het aantal verhalen groeide gestaag. De contouren van de Verdwenen Stad werden steeds scherper. Tijdens de Open Monumentendagen van 2010 stond de redactie met een kraam in de Zutphense Burgerzaal. De kraam was geheel gewijd aan het thema Verdwenen Stad. Gedu rende dit weekeinde hadden we over belang stelling niet te klagen. Via twee digitale schermen kon het publiek zich laven aan De Waterstraat veranderde na het bombardement in een vlammenzee. (Stedelijk Museum Zutphen/ collectie-Zeylemaker)

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 19