Oral history Het Broederenkerkplein vlak na het bombarde ment. (Stedelijk Museum Zutphen/collectie- Zeylemaker) op de achtergelegen wijk afwierpen. Door dit friendly fire kwamen bijna honderd mensen om het leven. De noordwestelijke binnenstad ver anderde opeens in een rokende puinhoop. Voor de i4e oktober van 2009 stond een uit gebreide herdenkingsplechtigheid op de agenda, te houden bij het Gideonmonument aan de Rozengracht. Hier moeten we iets mee, was het idee dat op de redactie leefde. Maar hoe? Een geijkt verhaal alleen was niet voldoende, vonden we. Stentorhoofdredac teur Alex Engbers wees mij op het werk van zusterkrant pzc uit Zeeland. Daar hadden ze een project opgetuigd rondom het (Duitse) bombardement op Middelburg 1940)waar bij het zichtbaar maken van een verdwenen deel van die stad centraal stond. Laten zien wat er in Zutphen niet meer is - dat werd onze doelstelling. Mooier nog zou zijn: de verdwenen stad weer tot leven wekken. Op welke manier dan ook. Zo begon een journalistiek-historische zoek tocht naar het Zutphen van voor, tijdens en na het bombardement. In de Stentor versche nen al snel oproepen aan ooggetuigen. Via de weg van de oral history wilden we zo veel mogelijk mensen horen, zodat we een au thentiek beeld konden schetsen van de histo rische werkelijkheid, rekening houdend met de beperkingen van dit genre (selectieve ge heugens!). Uiteraard keken we ook naar an dere bronnen en literatuur. We kwamen al snel tot de conclusie dat over dit bombarde ment vrij weinig aan het papier is toever trouwd. Hier lag een schone taak. We besloten het onderwerp in de vorm van een serie aan de lezers op te dienen. Tweeweke lijks verscheen er een aflevering in de Stentor, waarbij telkens een straat, bedrijf, instelling, school of familie uit het getroffen gebied cen traal stond. Opvallend waren de zeer vele te lefoontjes die als gevolg van de annonces binnenkwamen. Het bleek dat veel oudere Zutphenaren hun verhaal wilden doen. De gesprekken die ik voerde zal ik niet gauw ver- 18 ^utphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 18