Boeiende zoektocht naar een verdwenen stad Niek Megens* Het bombardement van 14 oktober 1944 17 Een stad is nooit statisch. Ze verandert door de eeuwen heen telkens van gedaante. Dit geldt ook voor de historische, monumentale stad Zutphen; hoewel het soms lijkt alsof de tijd er heeft stilgestaan, getuige de rijke hoeveelheid aan oude panden, die de stad met hun sierlijke gevels zo geliefd maken bij toeristen. In Zutphen kun je nog door middeleeuwse hofjes slenteren en zwelgen in nostalgie. Probeer dat maar eens in Gelderse steden als Arnhem, Nijmegen of Doetinchem, steden die door oorlogs handelingen hun historische hart goeddeels zijn kwijtgeraakt. Het vooroorlogse stationsplein, met Manus als blikvanger. (Stedelijk Museum Zutphen) Zutphen lijkt die dans op het eerste gezicht te zijn ontsprongen. De argeloze toerist weet echter niet wat hij allemaal moet missen. Dat weet zelfs de gemiddelde inwoner van Zut phen niet, tenzij hij of zij boven de - laten we zeggen - zeventig is. Oudere Zutphenaren kunnen zich de voormalige stationsomgeving nog levendig voor de geest halen. Om maar niet te spreken van de bruisende Barlheze, de statige Rozengracht en verdwenen straatjes als de Apenstert. Van dat alles is vrijwel niets meer over. Dat heeft niet alleen te maken met het dramatische bombardement van 1944, maar ook met de naoorlogse opvattingen over stedenbouw. Daarover later meer. Op de redactie van dagblad de Stentor werd het bombardement weer een issue in september 2009. Immers, op 14 oktober 2009 zou het 65 jaar geleden zijn dat Zutphen werd opge schrikt door geallieerde vliegers, die hun bommen niet op de IJsselbrug maar per abuis ^utphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 17