Grandeur Makelaarskap Afb. 2. Het jaartal 1480. (foto: Dineke van Krimpen) Deze bouwgeschiedenis is deels af te lezen aan de voorgevel aan de Zaadmarkt. We zien hier een gevel die ontstaan is rond 1820, maar die als het ware vóór die twee panden is gezet. De erker met de voordeur behoren daarbij aan het vroegere linker pand, de beide ramen rechts behoren tot het oor spronkelijke rechter pand. Het zichtbare ge deelte van het dak laat zien dat de beide kapconstructies eveneens bij elkaar zijn ge trokken door een dakschild hiertussen boven de gevel te formeren. De deftige voorgevel heeft een zogeheten at- tiek, de hoge constructie boven de goot waarin nog vier ovale ramen zijn te vinden. Het is een classicistisch element dat men vaker vindt op gebouwen uit die tijd. Alleen, die op het eerste gezicht waarneembare goot is geen goot waar het water van het dak zich in kon verzamelen; het is een architectoni sche toevoeging. De werkelijke goot ligt hele maal boven op de gevel, dus boven de ovale ramen. Op deze wijze behoefde men geen dakkapellen te maken, en ontstond er meer ruimte boven op de zolder achter de gevel. Bovendien straalde de gevel hierdoor een ze kere grandeur uit. De zolder onder de kapconstructie zorgde voor een paar interessante ontdekkingen tij- dens het onderzoek. Zoals reeds opgemerkt hebben we hier te maken met twee aparte laatmiddeleeuwse panden. Dit is op de zol ders in de kapconstructies nog duidelijk waar neembaar. Beide kapconstructies lijken op het eerste gezicht erg op elkaar, maar bij nader onderzoek blijkt er bij een deel van de kap van het linker pand iets meer aan de hand te zijn. We vonden daar in een van de eiken gebinten het ingehakte jaartal 1480. Dit jaartal is in Arabische cijfers, wat voor die tijd al uniek genoemd mag worden. Arabi sche cijfers, zoals wij die nog steeds gebruiken - zij het in wat modernere vorm - waren toen nog niet algemeen gebruikelijk. Uit dit jaartal viel af te leiden dat er een aan zienlijke wijziging in een deel van de kap had plaatsgevonden. Het linker pand was, waar schijnlijk in 1480, naar achteren toe ver lengd. Het gevolg was dat ook de kap daardoor langer moest worden. De bestaande kap, die kennelijk veel ouder was, werd aan gepast. Onderdelen werden er uit verwijderd en andere constructiedelen werden er aan toegevoegd. Het was voor ons van belang te weten hoe die kap er in zijn oorspronkelijke vorm uit had gezien. Na diverse discussies kon de conclusie worden getrokken dat we hier zeer waarschijnlijk te maken hebben met een zeer vroege kapvorm, een zogeheten ma- kelaarskap, waarvan er in Zutphen nog en kele mooie voorbeelden te vinden zijn, maar die in Nederland vrij zeldzaam zijn geworden in woonhuizen. Vergelijkbare kappen zijn te vinden op het Borrohuis aan het Bornhof, het Huis Gelre, nu ijssalon Talamini, aan de Houtmarkt en het bovenste deel van de kap van de Burgerzaal aan de Lange Hofstraat. Reden voor ons om meer aandacht aan die kap te besteden. We besloten dendrochrono- 14 ^utphen - 2012/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2012 | | pagina 14