zoveel geld te besteden als een even groot garnizoen pontonniers. Het antwoord van minister Forstner van Dambenoy was hel der. Van overplaatsing van de pontonniers kon geen sprake zijn, maar Zutphen kreeg dat cavaleriegarnizoen: erbij, en wel op korte termijn! Je zou denken dat het stadsbestuur ernstig rekening hield met een positief antwoord op zijn verzoek. Maar in de eerste maan den van 1854 bleek daar niets van. Er lag geen draaiboek klaar dat de kazernering van de dragonders en de stalling van hun paarden regelde. Er moest dan ook flink geïmproviseerd worden toen het zover was. Dat ging nogal eens ten koste van burgers. Enigszins ter verontschuldiging van de bestuurders geldt dat het Ministerie van Oorlog niet wenste te wachten tot de nieuwe stallen en manege, die het stads bestuur in het vooruitzicht had gesteld, gereed waren. Aanvankelijk was niet helemaal duidelijk hoeveel dragonders er naar Zutphen zou den komen. In ieder geval kwamen de re gimentsstaf en het depoteskadron. Tijdens een onderhoud dat burgemeester O.L. van Limburg Stirum had met de minister van Oorlog, kreeg hij alvast te horen dat er op tweehonderd paarden gerekend moest worden ais er één veldeskadron mee naar Zutphen kwam. Bij twee veldeskadrons kon dat aantal oplopen tot wel driehon derdtwintig paarden, schatte de minister. Tijdens hetzelfde onderhoud toonde de mi nister zich bijzonder ingenomen met Zut- phens nieuwbouwplannen. Die zouden de stad weer aantrekkelijk maken als garni zoensplaats voor de cavalerie. De nieuwe stallen waren berekend op tweehonderd tachtig paarden en, indien nodig, kon met geringe meerkosten de capaciteit worden uitgebreid. Vervelend was alleen dat de bouw nog moest beginnen nu de dragon ders al in aantocht waren. S---2 4 M 3 Éi Uitsnede van een plattegrond uit 1741 door I. Tirion. De dan net gebouwde landsstallingen bevinden zich even buiten de stadsmuur op de latere Paardenwal (m, midden boven). Andere markeringspunten zijn de Sint-Janskerk (b), met links daarvan het voormalige IJzendoornconvent, het latere kledingma gazijn en de Walburgiskerk (a). (particuliere collectiemet dank aan Michel Groothedde) 102 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 4