Toen de minister van Oorlog op 2 januari 1854 aan het Zutphense gemeentebestuur liet weten dat een detachement van het 1e Regiment Dragonders in garnizoen zou komen, zorgde dat voor flinke opschudding. Zutphen had het enkele jaren zonder cavaleriegarni- zoen moeten stellen en bleek nauwelijks voorbereid op de hernieuwde komst van enkele honderden cavaleristen met hun paarden. Sn allerijl werden overal in de stad ruimtes ge zocht en werden burgers en instellingen gedwongen te verhuizen.1 ROB KAMMELAR Garnizoensstad Zutphen Zutphen kent een lange historie als vesting- en garnizoensstad. Eeuwenlang heeft de stad vrijwel onafgebroken een militair garnizoen gehuisvest. Vooral in vroeger eeuwen was Zutphen vaak het middelpunt van krijgshandelingen. Na de Napoleontische tijd brak voor ons land een lange periode van vrede aan, kort onderbroken door de tien daagse veldtocht tegen de Belgen. Maar ook in vredestijd lag er steeds een militair gar nizoen in Zutphen; tot 1922, toen de laatste huzaren vertrokken. De werkgroep Garni zoensstad Zutphen van de Historische Vereniging Zutphen is bezig de geschiedenis van het Zutphense garnizoen in kaart te brengen. De bevindingen worden gepubliceerd in een boek, dat vermoedelijk in 2013 zal verschijnen. Dit artikel is een voorproefje daar van. Het vertelt over de opschudding die het gaf, toen na een afwezigheid van enkele jaren onze stad in 1854 weer een cavaleriegarnizoen kreeg. Dragonders komen in garnizoen Onze stad was in de voorafgaande jaren niet helemaal verstoken geweest van mili tairen. Maar het Korps Pontonniers, gele gerd in de Waliënkazerne2, was maar een kleine eenheid. De sterkte ervan schom melde rond de honderd man. Bovendien beschikte dit korps niet over dienstpaar den. Reden waarom het stadsbestuur eind 1853 aan de minister van Oorlog verzocht de pontonniers naar elders over te plaatsen en te vervangen door een cavaleriegarni zoen. Dat zou namelijk een stuk profijtelij ker zijn voor stad en inwoners. Immers, voeding en verzorging van een paard kost te ongeveer evenveel als voeding, kleding en soldij van een soldaat.3 Een cavalerie garnizoen had dus ruwweg tweemaal 1 E.e.a. hoofdzakelijk gereconstrueerd op basis van de raadsnotulen 1854, de Zutphensche Courant jaargang 1854 en de Gemeentelijke jaarverslagen 1854 en 1855. 2 De Waliënkazerne stond aan de zuidzijde van de 's-Gravenhof. Vlak voor de bevrijding in 1945 werd het gebouw door de Duitsers opgeblazen. Nu staan op die plek woningen. 3 Dit blijkt uit de begrotingen van het Ministerie van Oorlog (geraadpleegd op www.statengeneraal- digitaal.nl). Voor een nog te verschijnen publicatie heeft de auteur dit voor het jaar 1884 nader uitgewerkt. ZUTPHEN 1854: het 1e Regiment Dragonders komt naar Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 3