JESSIE JONGEJANS In deze rubriek treft u een selectie aan van de geschiedenis van Zutphen en omgeving. BOEKEN Niek Megens: Zutpheri - De verdwenen stad; Voortijdens en na het bombardement van 1944Zutphen 2011 Een uitstekend geschreven boek over de im pact van een tien minuten durend bombar dement op 14 oktober 1944 door drie geal lieerde squadrons, die de IJsselbrug misten en een deel van de stad veranderden in een rampgebied. Het boek bevat herpublicaties van artikelen die verschenen zijn in de Stentor en op de website www.destentor.nl/ verdwenenstad, waarin ooggetuigen verha len van het bombardement centraal ston den. Deze verhalen vormen ook het hart van het boek, knap aangevuld met een his torische schets van (verdwenen) straten en hun bewoners. Het boek schetst zo ook de sfeer van de getroffen wijken vóór het bom bardement, die na de wederopbouw nooit meer zou terugkomen. De vele niet eerder gepubliceerde foto's van Zutphen vóór, tij dens en na het bombardement verlevendi gen dit beeld. In dit tijdschrift zal een artikel verschijnen van de auteur. Jeroen Benders, Renée Nip, Hanno Brand (redactie): Stedelijk verleden in veelvoud; Opstellen over laatmiddeleeuwse stadsgeschiedenis in de Nederlanden Hilversum 2011 Een bundel, opgedragen aan Dick de Boer bij zijn afscheid als hoogleraar, met zestien bijdragen over de centrale functies van ste den in de late middeleeuwen. De laatmid deleeuwse stad kende een grote variatie aan boeken en websites die betrekking hebben op levens- en organisatievormen. Dat kwam door allerlei economische, politieke en soci aal-culturele structuren die zich op verschil lende manieren binnen de stadsmuren ont wikkelden. Thema's zijn urbanisering, de re laties met het omliggende platteland, de Hanze, economie, financiën en kredietwe zen. Maar ook de versch riftel ij king, de ste delijke identiteit, militaire organisatie en re ligieuze beleving. Het boek bevat een bij drage van Jeroen Benders over de brouwnij verheid in Zutphen. Job Weststrate belicht de positie van de Hanze voor de stedelijke samenlevingen. In dit tijdschrift zal een arti kel verschijnen van een van de auteurs. 'Bijdragen over de bierbrouwerij in Zutphen, beerputten in Leiden en opgegraven textiel- resten in Groningen brengen de middel eeuwse stad een stuk dichterbij. Bovendien zijn de auteurs erin geslaagd om hun onder zoeksresultaten op een aansprekende ma nier te presenteren. Kortom, een waardig huldeblijk voor een hoogleraar die niets moest hebben van universitaire "ivoren to rens".' (recensie van Marjoke de Roos, in: Geschiedenis Magazine 46 [2011] 6, p. 58) Willem Frijhoff, Michel Groothedde en Christiaan te Strake: Historische atlas van Zutphen; To ren stad aan Berkel en IJssel, Nijmegen 2011 De auteurs zijn er uitstekend in geslaagd op basis van de nieuwste kennis uit archeolo gie en geschiedenis een beeld neer te zetten van de ontwikkeling van Zutphen en directe omgeving door de eeuwen heen. De stad blijkt ouder dan gedacht, terwijl de IJssel ZUTPHEN Boeksigoaleringen

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 22