moet voor de gelovige mens in de mid deleeuwen een kleine sprong geweest zijn. Paste daar voor wie niet lezen kon dit prachtige beeld bij: wie de sleutel had mocht in de stad van God wonen? Het is nauwelijks meer na te voelen hoe belang rijk het omstreeks 1400 was voor mensen om poorter van een stad te zijn. Dit beeld van poorter zijn moet hen enorm hebben aangesproken. De vraag kriebelt of het verdwenen geën te boompje in de tuin bij de aardse stad werkelijk geen sleutelgat had. Jammer dat er geen duidelijke afbeelding of beschrij ving meer over is. De boom met de twee sleutelgaten Deze boom (afb. 1) is geplaatst na de na men van de laatste apostelen, Simon en Judas, de twee kleine hekkensluiters die samen een feestdag hebben. De rand als geheel staat symbool voor de stadsmuur van het hemelse Jeruzalem, die stevig ge bouwd is op het getuigenis van de aposte len. Maar waar is de toegangspoort? Voor speurders is een aanwijzing inge bouwd in de letterrand. Daarin is een vul- figuur te zien van een dief dat wacht bij een kale tronk van een omgehakte boom, en een van een dier dat zit bij een tronk die een nieuwe loot heeft gekregen. Ze wijzen richting de levensboom en de le gende daarover. Die legende was destijds algemeen bekend. Daarin werd verteld dat de mens niet meer in het paradijs kon komen. De duivel had zelfs de levens boom in het paradijs omgehakt. Maar de boom was toch opnieuw uitgelopen. Dit nieuwe lootje had Seth meegekregen voor zijn zieke vader Adam. Helaas kwam hij te laat terug. Toen hij thuis kwam, was Adam al overleden. Seth plantte het toen maar op Adams graf, in Adams mond. Het lootje groeide uit tot een krachtige boom, die zo sterk werd dat koning Salomo er later planken van wilde maken voor de tempelbouw, maar uiteindelijk werd de boom gebruikt om de balken van het kruis van Christus uit te maken. Zo werd de boom des levens een typologie van Christus. De afgebeelde boom kan nauwelijks iets anders zijn dan een verwijzing naar Christus' verlossingswerk, het door Chris tus burger worden van de stad van God. Daar komt nog de uitspraak van Christus bij: 'Ik ben de deur/15 Welke pelgrim die bij de rand van de kaarsenkroon gemedi teerd had, zou dan niet in de stadsmuur van het hemelse Jeruzalem de toegangs poort kunnen vinden? En die sleutelgaten? Ach, even net als Dante de sleutels tonen aan de poortwachter. Tot slot Het aanwezig zijn van het motief van de sleutelgaatjes lijkt nu een bijzonder ken merk van de Walburgiskroon. Tot nu toe ken ik geen andere voorwerpen waarop dit motief voorkomt. Alleen in de litera tuur heb ik meer aanwijzingen gevonden. Zou dat komen doordat heel veel voor werpen en afbeeldingen van omstreeks 1400 verloren zijn gegaan? Misschien be staat ergens nog een miniatuur of tapijt of schildering waarop ook twee sleutelgaten te zien zijn. Mocht u ooit een tweede voorbeeld van gebruik van dit motief in de middeleeuwen tegenkomen, wilt u me dat dan laten weten? 15 Johannes 10:7 118 ZUIPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 20