Een invloedrijk schrijver uit de veertiende eeuw, Guillaume de Digulleville, vertelde iets soortgelijks. Hij beschreef in zijn pel- grimsverhaal een geestelijke reis naar het hemelse Jeruzalem.6 Daarin vertelt hij hoe zijn hoofdpersoon, Pelgrijm, zich aan het begin van zijn reis laat dopen en daarmee poorter van het koninkrijk der hemelen wordt. Als poorter heeft deze pelgrim twee sleutels nodig, zodat de deuren voor hem open kunnen aan het einde van de reis, bij zijn aankomst in de hemelstad. Die sleu tels krijgt hij van Mozes, de man die de tien geboden op twee wetsborden schreef.7 Met deze twee verhalen in het achterhoofd kunnen we naar de twee sleu telgatvenstertjes van de burcht in de kroonrand kijken (afb. 6). V Afb. 4 Slot van een altaarkast, 1350/1425, Domschatz Halberstadt (foto: auteur) Afb. 5 Sleutelgatvormig doopvont in Zwartnots, Armenië. (foto: Theo Hop) Lange zoektocht Hoe zagen echte sleutelgaatjes eruit om- Verrassend was de ontdekking dat niet al- streeks 1400? Die vraag was vlugger ge- leen sleutels maar ook sleutelgaten een steld dan het antwoord gevonden. Er was symbolische betekenis kunnen hebben, een lange zoektocht voor nodig naar oude Een voorbeeld daarvan is te vinden in de sacramentshuizen, bruidskisten van kloos- dom van Keulen. Op de plaats van de hui- terlingen, relikwiekistjes, altaarkasten, kerk- dige dom werd in de zesde eeuw een be deuren, enzovoort. langrijke kerk gebouwd, waarin men vóór Sleutelgaten bleken kwetsbare onderdelen het altaar een podium/kansel aanbracht in van sloten te zijn. Het overgrote deel was de vorm van een sleutelgat met een door- beschadigd. Van heel veel gaatjes uit die snee van ca. 5,70 m. Men kende het ge- tijd zijn de dekplaatjes verdwenen, uitge- bruik van dergelijke kansels vanuit het oos- sleten of gerepareerd. Bij de resterende telijk deel van het Middellandse Zeege- ijzeren dekplaatjes bestaan kleine variaties bied. Daar dienden ze niet alleen voor de in de vormen van het insteekgat, maar in prediking maar ook voor plechtige ceremo- wezen is er door de eeuwen heen nauwe- nies als kroningen en wijdingen, lijks iets veranderd. Een sleutelgat is een sleutelgat gebleven. Wat dat betreft kunnen De sleutelgatvorm werd in het oostelijke de bijzondere openingen in de twee Middellandse Zeegebied ook gebruikt voor boompjes en in een burcht, zoals die op doopvonten. Men kan een dergelijk vont afbeeldingen 1, 2 en 6 te zien zijn, werke- nog zien naast de ruïne van de H. Gregor ijk naar sleutelgaten verwijzen. in Zwartnots in Armenië. Het dateert uit de 6 Geestelijke pelgrimage: het heel nauwkeurig in gedachten een pelgrimsreis maken, kwam ook in onze streken veel voor in de veertiende en vijftiende eeuw. Zie bij Nine Miedema in Op reis met MemoriaHilversum 2004, en ook bij A.M. Koldeweij in Geen povere schoonheidNijmegen 2000. 7 Ingrid Biesheuvel, Die pelgrimage vander menscheliker creaturenHilversum 2005, p. 214-215, en Paule Amblard, Le Pèlerinage de Vie Humaine, Flammarion 1998, p. 29. ZUTPHEN 115

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 17