AARTJE BOS-OSKAM In de onderrand van de eeuwenoude kaarsenkroon van de Sint-Walburgiskerk is een tekst aangebracht met daarboven een figurenfries. Wie in de tekst de naam 'Maria' opzoekt en van daaruit naar links om de rand heen loopt, ziet in een soort stripverhaal de pelgrimsroute van de aardse stad naar het hemelse Jeruzalem uitgebeeld. Als u van details houdt, kunt u ook vijf verrassende gaatjes ontdekken. Het is even zoeken waar ze zitten tussen de figuren en letters, maar wie ze ontdekt zal zich afvragen wat die sleutelgaatjes daar doen. Hoe zagen sleutelgaten er eigenlijk uit omstreeks 1400? Kunnen ze in die tijd een rol hebben gespeeld in de symboliek? ÏAfb. 1 Boom met twee sleutel gaten. (foto: H.J. Wagenvoord) M Afb. 2 Het geënte boompje. (foto: H.J. Wagenvoord) Wie de openingen in deze bomen be schouwt ais een grapje van een speelse edelsmid in de middeleeuwen, kan nu stop pen met lezen. Voor wie wel nieuwsgierig is: het verhaal zal gaan over de gaatjes in de volgroeide boom (afb. 1) met een opening in de stam en de kruin, die te zien is in de letterfries na de tekst 5' Simon 5' judeen over de opening in de kruin van het boom pje dat halverwege de stam geënt is (afb. 2). Het is in de figurenfries te vinden boven de tekst Maior. Tot 1942 - het moment waarop de kaarsenkroon ingemetseld werd ter be scherming tegen oorlogsschade - was aan de overkant in de figurenfries nog een twee de geënt boompje te zien boven de tekst Jhesus. Van dat boompje is alleen de omtrek bekend door een tekening uit 1902.1 Naast Jhesus kunnen we de naam Maria lezen. Boven die tekst is een burcht afgebeeld, waarvan twee vensters de vorm van een sleutelgat hebben. Het gebruik van sleutels Door alle eeuwen heen was de sleutel niet alleen een gebruiksvoorwerp maar werd hij ook gebruikt ais symbool. In het Verre Oosten bestaan tal van prehistorische my then en legenden waarin sleutels een rol spelen. Oude Egyptenaren, Grieken, Ro meinen en Kelten, allemaal meenden ze dat hun goden sleutels hadden. Zo kan men bijvoorbeeld in de riten van Hermes Trismegistus lezen over het magische ge bruik van sleutels in de ptolemeïsche tijd. De god Janus zou de sleutel van de aarde hebben. De godin Hecate Aphrodisia kon 1 L. Lacomblé, De Architect, 13e jaargang (1902), Oude kunst 466. Lacomblé tekende niet alle bin nenlijnen; zag hij geen sleutelgat in het nu verdwenen boompje of vond hij het een te klein detail? ZUTPHEN 113 Sleutelgaatjes in de kaarsenkroon van de Sint-Walburgiskerk f

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 15