De tekst onder de litho luidt: Het leggen van den eersten steen door Z.M. den koning aan de spoor wegbrug te Zutphen op den 22. october 1861. Waarmede het groote werk der Staats-Spoorwegen in Nederland is ingewijd. Opgedragen aan zijne excellentie jhr mr F.H. Baron van Hall, minister van staat, grootkruis van verschillende orden enz. (collectie Stedelijk Museum Zutphen) uit, dat het ondernomen werk wel mogt geluk- ten uitvoer gebragt worden, het voorregt ge- ken en tot zegen van het vaderland verstrek- niet, dien steen te hebben gelegd/ De koning ken. De minister en de leden der Commissie besloot met de burgemeester zijn tevreden- geleidden Z.M. naar de tribune terug, waar de heid te betuigen over de ontvangst in Zut- Koning zich minzaam met velen onderhield en phen, en droeg hem op uit zijn naam 'der bur- door de jongens van Mettray met een toepasse- gerij van Zijne toegenegenheid de verzekering lijk lied werd begroet. De stoet ging vervolgens te geven.' te voet naar de stad om het déjeuner te gebrui ken. Via Groenmarkt, Korte Hofstraat en Turf- Eisen des tijds markt trok men naar de Grote Sociëteit, waar Des middags om twee uur verliet de koning de in de bovenlokalen het déjeuner was aange- stad onder het gejuich der Zutphenaren, die in richt. Overal stond het zwart van menschen, groten getale langs de straten stonden ge- die de koning geestdriftig begroetten.' schaard. 'Alzoo is de eerste steen gelegd van het groote werk, dat het Noorden met het Zui- Blijkens het verslag was de Grote Sociëteit den en Westen zal verbinden en waarnaar ge- prachtig versierd. De burgemeester, O.L. graaf durende zoovele jaren reikhalzend is uitge- van Limburg Stirum, hield een toespraak tot zien. Nederland zal aan de eisen des tijds de koning, die als volgt antwoordde: 'Het ver- kunnen voldoen en niet meer behoeven achter heugt mij den eersten steen te hebben mogen te staan bij andere natiën van Europa', aldus leggen van het groote werk, dat voor Neder- het krantenverslag, 's Avonds waren de Zut- iand van zooveel belang zal zijn. Het ver- phenaren lang op straat om de illuminaties te heugt mij dubbel, dat ik, die reeds als kroon- bewonderen. De eerste steen werd geplaatst in prins en beschermheer der Koninglijke Acade- de eerste landpijler aan de linkeroever van de mie te Delft, een warm voorstander was van rivier. Het zou tot 28 januari 1865 duren voor- het spoorwegnet, dat thans door de wet zal dat de eerste trein over de brug reed. ZUTPHEN 111

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 13