Zaterdag 22 oktober 2011 was het honderdvijftig jaar geleden dat koning Willem HB de eerste steen legde voor de spoorbrug over de IJssel bij Zutphen. Blijkens de inscriptie op deze steen wijdde de koning met deze plechtigheid de aanleg der Staatsspoorwegen door zijn rijk in. De 22ste oktober 1861 was voor Zutphen een hoogtijdag. De Zutphensche Courantdie toen als weekblad verscheen, kwam op deze dag met een buitengewone uitgave over de festiviteiten. Hieruit de volgende bloemlezing. 'Begunstigd door het schoonste weder, brak he- ingenieur Fijnje aangeboden. Door den aan- den de dag aan, die voor Zutphen van zo nemer en een opzigter werd de bus digtge- groote beteekenis zou zijn. De stad is in feeste- maakt en aan den president overhandigd, die lijk gewaad gedoscht, overal wapperen vlaggen, haar Z.M. aanbood. die met de wimpel-masten met groen versierd, Terwijl de Koning de bus in den steen legde, aan het geheel een vroolijk aanzien geven, ter- bood freule Van Limburg Stirum [echtgenote wij! de aangebragte toesteilen voor illuminatie, van de burgemeester, red.], aan de regterzijde een schoone avondwandeling beloven/ van Z.M. staande, H.D. den troffel aan, te ge- Koning Willem III werd aan de grens der ge- lijkertijd naderde ingenieur Waldorp met den meente opgewacht door het dagelijks bestuur kalkbak aan de andere zijde. Daarop liet men van de stad, de leden van de raad, de stedelij- den steen - de steen vervaardigd door den ke schutterij en een deel van het garnizoen, heer H.G. Knoops te Arnhem, draagt in vergul- waarbij zich tal van belangstellenden gevoegd de letters het volgende opschrift: hadden. Toen de stoet in het zicht kwam, be- Koning Willem de derde heeft van deze gaven de minister van Binnenlandse Zaken en brug den eersten steen gelegd en daarmede de leden van de Spoorweg-Commissie zich den aanleg der Staats-Spoor wegen door zijn naar de IJsselbrug om de koning naar de tribu- rijk INGEWIjD, XXII October MDCCCJXI ne te begeleiden. Looden bus zakken, na het omgleedsel te hebben wegge nomen, en toen nu Z.M. door den ingenieur Reuvers den hamer was aangeboden, traden 'Na het vernemen van 's-Konings bevelen, ge- allen nader en vormden op eerbiedigen af leidde Z. Ex. Z.M. onder het spelen der mu- stand een kring om den Koning.' ziek naar den pijler. De minister nodigde den president der Spoorweg-Commissie uit, het Luid gejubel procesverbaal te lezen; terwijl dit geschiedde 'Zodra het werk verrigt was, viel de muziek bragt de aannemer een lessenaar en nadat de met het volkslied in en werd het geschut ge- ingenieur Ka Iff pen en inkt aan Z.M. had over- lost, terwijl de onafzienbare menschenmassa handigd, werd het door H.D.* onderteekend. in luid gejubel uitbarstte. Z.M. wendde zich nu De president deed het in een looden bus, in korte bewoordingen tot de minister en de waarbij de Koning munten voegde door den Spoorweg-Commissie en drukte den wensch H.D. staat volgens Van Dale (Croot Woordenboek) voor: Hoogstdezelve, Hoogstdeszelfs (term die vroeger werd gebruikt om te verwijzen naar adellijke personen). De andere afkortingen zullen wel duidelijk zijn: Z.M. staat voor Zijne Majesteit (de koning) en Z. Ex. voor Zijne Excellentie (de minister). 110 ZUTPHEN 22 oktober 1861 Koning Willem lil Segt eerste steen spoorbrug

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 12