daarvoor de zaal van de Wijnhuistoren over wogen, maar uiteindelijk kreeg hij alsnog de concertzaal met bijbehorende koffiekamer aan de Rozengracht toegewezen. Een maand later werd deze alweer verlaten, en werden zieke dragonders ondergebracht in het voormalige schuttersmagazijn in de oude kazerne aan de Waterstraat. Het raadslid Tadama protesteerde daartegen, omdat dit magazijn vlak bij de be waarschool en de armenschool lag. Hij vond dat de kinderen gevaar liepen als er dragon ders verpleegd werden die aan besmettelijke ziekten leden. Nogal laconiek deed de burge meester dat bezwaar af met de veronderstel ling dat gevaarlijk zieken wel in het hoofdge bouw van de infirmerie zouden blijven. Nieuwe militaire stallen De nieuwbouw van stallen en manege, waar voor de stad een lening van dertigduizend gulden had moeten aangaan, werd intussen voortvarend aangepakt. Nog in hetzelfde jaar 1854 konden de dragonders de nieuwe stal len in de Reinmakershoek in gebruik nemen. De manege in de Zandhoek22 kwam in het zelfde jaar gereed. De laatste werd voorzien van een stalling voor nog eens honderd paar den. De oude manege, op de hoek van de Dieserstraat en Lievevrouwenstraat, werd in gericht als stalling voor officierspaarden. Ook in latere jaren moest het gemeentebe stuur nu en dan flink improviseren om het garnizoen naar tevredenheid van het Ministe rie van Oorlog te huisvesten. Zo hectisch als in 1854 is het echter niet vaak meer geweest. Alleen tijdens de mobilisatie van 1870, toen veel soldaten bij burgers werden ingekwar tierd, moesten de Zutphenaren weer flink in schikken. De mobilisatie van 1914 begon - heel handig - in de zomervakantie, waardoor genoeg leegstaande schoolgebouwen be schikbaar waren voor de eerste opvang van de militairen. Nieuwstadspoort met kazerne en manege. De nieuwe Nieuwstadspoort omstreeks 1870 gezien vanaf de huidige Burgemeester Dijckmeesterweg. Links achter de poort doemt het manschappengebouw van de IJzendoornkazerne op; rechts van de poort zien we het dak van de in 1854 gebouwde manege, (collectie Stedelijk Museum Zutphen) 22 De Zandhoek is het terrein ten oosten van het Stationsplein, waar de Kruittoren staat. De manege stond op de hoek van Nieuwstad en Stationsplein. Later stond op die plek het GOZ/Coberco- gebouw. Nu is hier een modern appartementengebouw. 108 ZUTPHEN '-W-f.

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 10