Oudheidkamer Stad en Graafschap Zutphens Museum heropend 17 juli 1961 - Zestien jaar geleden, tijdens de bevrijdingsdagen van april 1945, werd het historische Wijnhuis, waarin het Stedelijk Museum, Oudheidkamer voor Stad en Graaf schap Zutphen was ondergebracht, verwoest. Het heeft lang geduurd alvorens het museum - op een andere plaats - kon worden heropend. Het is nu ondergebracht in het dormito rium en refter van het Predikheeren(Broederen)klooster. Het betreft een gedeeltelijke en voorlopige uitvoering van een plan tot inrichting van een nieuw museum. Zaterdagmiddag was het tijdstip aangebro- ke meubelstukken. Alle metalen onderdelen ken waarop tot heropening kon worden der verzameling bleken herstelbaar en mej. overgegaan. Daaraan ging een bijeenkomst Van Alphen wist met ongelooflijk geduld de vooraf in de Burgerzaal, die door velen belangrijke collectie munten compleet uit werd bijgewoond. Onder hen waren de het puin te zeven en weer toonbaar te ma- Rijksinspecteur voor de roerende momum- ken. De oorlogsschade werd vergoed en enten en de hoofddirecteur van het Rijks- maakte het mogelijk een nieuwe verzame- museum te Amsterdam. ling aan te leggen ter aanvulling van het be- Burgemeester S. de Jong verwelkomde de waard geblevene. gasten en stelde dat het voor de gemeente Mede namens gemeentebestuur en muse een belangrijke dag was. 'U zult met mij umcommissie dankte mevr. Doornink alle verbaasd zijn over hetgeen is verricht en over hetgeen nu al door de directrice en haar medewerkers(sters) is gedaan', zo zei hij. De heer Staring, voorzitter van de museum commissie, maakte melding van het verwer ven van enkele bijzondere aanwinsten en zei dat een tijdelijke verruiming der aan- koopgelden een einde heeft genomen. De ze verruiming had een droevige oorzaak. Toen de Canadese bevrijders geen ander middel meer zagen om zich te vrijwaren te gen de schoten van enkele Duitse scherp schutters die in het Wijnhuis waren achter gebleven, staken zij de brand erin, en ging een groot deel van de verzameling van het museum verloren. Weliswaar had de con servator, mej. Van Alphen, in het begin van Zaterdag 15juliopendehurgemeesterS.de de oorlog vele belangrijke zaken naar een Jong het gerestaureerde Stedelijk Museum aan veiliger plaats op het platteland gebracht, de Rozengracht. Hij overhandigt de sleutel aan en wederom toen bij de bevrijdingsgevech- de conservator, mevr. drs. M.M. Ooornink-Hoog- ten een strijd om Zutphen dreigde, nog veel enraad. Rechts: mr.A. Staring, voorzitter van de uit het museum weggebracht, maar dit laat- museumcommissie, (foto Zeylemaker, Stedelijk ste was niet mogelijk voor enkele belangrij- Museum Zutphen) 7 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 28