Nieuwe beeldengroep visitekaartje voor de stad 6 juli 1961 - Burgemeester S. de Jong heeft woensdagavond, terwijl muziekvereniging Crescendo twee coupletten van het Wilhelmus speelde, de beeldengroep aan de Molen- gracht-Wellestraat, schepping van beeldhouwer Titus Leeser, onthuld. Zij symboliseert ver leden en toekomst van de stad, respectievelijk door een statische en een dynamische vrou wenfiguur. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden bestond er grote belangstelling voor deze plechtigheid die, hoewel van korte duur, grote indruk maakte. De heer M.N.H. Leys, secretaris van de willen dit uitdrukken; zij willen geen bra- Stichting Zutphen, had even tevoren de voure tot uitdrukking brengen, doch alleen beeldengroep namens de burgerij aan het duidelijk zeggen dat de bloei van Zutphen gemeentebestuur overgedragen. Hij lichtte het werk is van de inwoners.' toe dat de stichting dankbaar is voor de Burgemeester De Jong gewaagde van de steun welke zij heeft mogen ontvangen van wetenschap dat men de eigen problemen de geregelde contribuanten. Maar zonder moet oplossen. Dat heeft de beeldhouwer de medewerking van het gemeentebestuur in de staande - dynamische - figuur willen zou het echter vrijwel onmogelijk zijn ge- uitdrukken. De liggende - statische - figuur weest dit kunstwerk te plaatsen. symboliseert het verleden, dat de opbloei mogelijk maakte. Geen bravoure De heer Leys deelde mede dat het bestuur van de stichting in 1957 in overleg trad met de heer Leeser ten einde te komen tot een beeld dat de groei en bloei van Zutphen na de oorlog zou symboliseren. Op voorstel van de heer Leeser is het een dubbel beeld geworden. Spreker acht de beeldengroep een sieraad voor de stad en een keurig 'visi tekaartje' van Zutphen. Na de onthulling aanvaardde burgemeester De Jong de beelden met een toespraak, tus Leeser heeft goed begrepen hetgeen we in dit symbool hebben willen zien. Zutphen was in 1945 een puinhoop, een verwoeste stad, waaruit alle welvaart was weggesla gen. De oorlog had hier wel zeer diepe wonden toegebracht. Het toenmalige meentebestuur en de burgerij zijn niet bij de pakken gaan neerzitten. Uit de situatie in 1945 is een uitgangspunt gevonden voor een nieuwe periode. Na de eerste moeilijke jaren is de opbloei gekomen. De beelden De onthulling van de staandedynamische vrou wenfiguur. (foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) ZUTPHEN Zutphen vijftig jaar geleden: 1961 (3)

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 27