P. Smeele, tekenleraar van 1953 tot 1975, schreef hierover in het jubileumboekje Met de tijd mee (1989) het volgende: Het toen nog ongebroken geloof in en dienst aan het daltonideaal. De lichtsignalen bij de aanvang van de dalton uren! De zelf werkzaamheid en de controle daaropwaar mee we allen te maken kregen. De parafen- kaart! Een leerling zelf laten bepalen waar mee hij of zij het eerst wil beginnendwingt tot het maken van een werkplan. Prachtig. Tijdens daltonuren bij een docent te kunnen binnengaan en vragen stellenwat is er menselijkerZo zou het moetenmaar... kunnen alle leerlingen datSoms lukt het aardigsoms niet. Een docentmet de beste intenties bezielddie speciaal voor een aan tal zwakke broeders en zusters de deuren opent teneinde daaraan speciale aandacht te schenken sluit de deur en declasseert de rest tot7zwerversf die maar moeten zien el ders aan de slag te komen. De bereikbaar heid van die docenten die hoog of ver weg zitten en van wie juist die éne paraaf ont breekt - waarbij dan tegen de leerlingen- stroom in moet worden geworsteld om nog net op tijd binnen te geraken - maakt de maximum snelheid tot een farce! Startklaar bij de uitgang van het lokaalom bij het eer ste trillen van de zoemer weg te spuiten Het te geringe rendement van het dalton systeem in die tijd zal een belangrijke reden zijn geweest voor de afschaffing ervan in de jaren zestig - nog tijdens het rectoraat van Van der Wielen. In 1992 werd besloten de school te slopen om er een veel groter ge bouw voor in de plaats te zetten. In 1999 werd dit nieuwe gebouw geopend onder de naam Stedelijk Dalton College. Uit tek sten op de huidige website van Het Stede lijk valt op te maken dat de daltonidealen van toen niet wezenlijk zijn veranderd. Dat het systeem nu wel werkt en toen niet, heeft waarschijnlijk mede te maken met de huidi ge intensieve begeleiding van de leerlingen. In de jaren vijftig ontbrak die begeleiding vrijwel geheel. De sloop van zijn school en de succesvolle herinvoering van het daltononderwijs heeft Van der Wielen niet meer meegemaakt. Bronnen - Persoonlijk archief van W. van der Wielen, le zingen en toespraken, 1945-1983. - RAZ, archiefnr. 177, inv.nr. 22, 23 en 24, inko mende stukken en minuten van uitgaande stuk ken van het Stedelijk Gymnasium, 1946-1953. - RAZ, archiefnr. 177, inv.nr. 34, stukken betref fende de feestelijke opening van het nieuwe schoolgebouw van het Stedelijk Gymnasium en de HBS, 1951. - RAZ, archiefnr. 177, inv.nr. 1069, leerlingenre- gister Album Discipulorum in Gymnasio Zut- phaniensi..., 1674-1974. - J. Reijers e.a. (red.), Zutphens leergangjubile umuitgave van het Stedelijk Lyceum, Zutphen, 1964. - J. Reijers e.a. (red.), Met de tijd meejubileum uitgave van het Stedelijk Lyceum, Zutphen, 1989. - www.hetstedelijkzutphen.nl, geraadpleegd op 15 maart 2011 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 25