dien de temperatuur in de lokalen des mor- Zolang ik in functie ben als rector van gens beneden 58° is'. (In die tijd was het ge- het Gymnasium heb ik mijn eigen schrijfma- bruikelijk de temperatuur uit te drukken in chine beschikbaar gesteld om dienst te graden Fahrenheit; 58°F 14,4°C). In de doen op het Gymnasium Tegen deze si- loop van die winter werd de brand stof voor- tuatie bestaan enige bezwaren. ziening zo nijpend dat besloten werd de a. De noodzakelijke aanwezigheid van een scholen enige tijd te sluiten. De rector deed schrijfmachine in de school is gebonden er alles aan de lessen zo veel mogelijk te la- aan mijn aanwezigheid als rector. Zou de ten doorgaan. Op 17 maart 1947 schrijft hij leiding van de school in andere handen aan B&W: overgaandan zou de school het verder Bij deze heb ik de eer U te berichtendat de zonder machine moeten stellen, lessen aan mijn school heden volledig her- b. Ik mis zelf de machine node voor privé- vat zijn. Ook in de afgelopen week hebben gebruik in mijn woning, zij grootendeels voortgang kunnen vindenDaar het mij bekend is hoe hoog de kosten daar het mij gelukt was de klassen onder te van aanschaffing van een nieuwe schrijfma- brengen in enkele verwarmde localen in de chine zijndurf ik Uw Gollege niet te ver- stado.m. een bakkerij en een vertrek in het zoeken voor het Gymnasium een schrijf ma- Oude en Nieuwe Gasthuis. Zoodoende chine aan te schaffen. Ik zou het echter wel heeft de onderbreking voor geen klasse lan- zeer op prijs stellenindien van gemeente- ger dan twee weken geduurdterwijl ook tij- wege op een andere wijze voorzien werd in dens de onderbreking geregeld contact met de behoefte aan een schrijfmachine op deze de leerlingen werd onderhouden. school De materiële voorzieningen in die tijd wa- Nieuwbouwplannen ren nauwelijks voldoende om de school Op het personele vlak was de school ook normaal te laten functioneren. De brief die niet ruim bedeeld. Al het werk dat buiten de de rector op 9 augustus 1949 aan het colle- lessen moest worden verricht, werd behalve ge van B&W schreef, is tekenend voor de door de rector gedaan door de conrector, J. Reijers, en de claviger (conciërge), A.M. Heil. Zowel de rector als de conrector gaven zelf veel lessen. De claviger was niet alleen conciërge, maar nam ook een be langrijk deel van de administratie voor zijn rekening. materiële situatie van de school: ■i A.M. Heil in bet oude gebouw van bet Stedelijk Gymnasium1949/1950. (foto: W. van der Wielen) Naast het normale, dagelijkse schoolwerk besteedde de rector veel tijd en aandacht aan de plannen voor de inrichting van het toekomstige middelbaar onderwijs in Zut- phen. Samen met zijn collega Govers van de hbs werd Van der Wielen nauw betrok ken bij de nieuwbouwplannen van de ge meente. De belangrijkste eis van de ge meente was, dat het nieuwe gebouw onge veer 75 jaar dienst moest doen. Govers en Van der Wielen moesten zien uit te vinden ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 22