PIETER VAN DER WIELEN Nooit eerder bestond er zo een breed gedragen wens tot vernieuwing als in de eerste jaren na de oorlog, zo ook in onderwijskringen. De in 1946 benoemde rector van het Stedelijk Gymnasium, Willem van der Wielen, begon zijn loopbaan in Zutphen in de overtuiging dat er grote kansen lagen het openbaar middelbaar onderwijs drastisch te moderniseren. Een in 1946 voor de Rotaryclub van Sneek Het doel van het onderwijs lijkt nog vaak te gehouden lezing over onderwijsvernieu- zijn: den leerlingen zoo goed en zoo breed wing begon hij als volgt: mogelijk met kennis uit te rustenvan hen te In den tijd sedert de bevrijding van ons land maken een encyclopaediewaarvan op een is allerwegen een drang tot vernieuwing te gegeven oogenblik de A verouderd is en de bespeureneen drang die reeds eerder in Z nog niet af. Ik stel hier tegenover de minder algemeen waarneembaren vorm doe-schoof waar het kind zelf op school be- zich had geopenbaardhetzij in besloten zig is en de leeraar vaak niet anders is dan kring in het land zelf hetzij daar waar in ge- een dirigenteen mentor die de leiding geeft vangenkampen gelijkgezinde Nederlanders en het kind zelf laat werken en laat vinden, elkaar hebben ontmoet. Veel wat toen be- Het is niet een onbereikbaar ideaal waar sproken is komt thans tot openbaarheid en over ik spreek: we zien die doe-school al vaak zelfs reeds tot uitvoering. Het is niet verwezenlijkt in het lager onderwijs op de verwonderlijk dat deze vernieuwingsdrang Montessorischolen en in het middelbaar on- ook het onderwijs betreft. Reeds vóór den derwijs op de Daltonscholen. Parate oorlog is op dit gebied veel gedaan in ons kennis is niet het enige en niet eens het be land en nog veel meer besproken. Maar Zangrijkste dat het kind noodig heeft om thans heeft deze neiging een kracht als straks zijn plaats in de samenleving naar be- nooit tevoren en wordt de geest vaardig hooren in te nemen, zelfs over de eeuwig tevredenendie van geen vernieuwing ooit wilden weten. Noodzaak tot nieuwbouw Oorlogsgeweld had het gebouw van de hbs aan de Waterstraat dusdanig vernield dat van restauratie geen sprake kon zijn. Het gebouw van het gymnasium aan de 's-Gra- venhof was in hoge mate verouderd. De noodzaak van nieuwbouw gaf een extra im puls de inrichting van het onderwijs wezen lijk te vernieuwen. Van der Wielen wilde af van de 19de-eeuwse verheerlijking van de kennis omwille van de kennis. Hij vervolgt: De ingang van het gymnasium aan de 's-Graven- hof, 1949/1950. (foto: W. van der Wielen) ZUTPHEN Willem van der Wielen (1910=1986): rector in wederopbouwtijd

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 20