Vrijwilligers kunnen bij dit Infanterükorps te NIJMEGEN in garnizoen, in dienst treden. Zij verbinden zich om voor zes Jaren v zoowel in- als buiten Europa 9 te dienen. PREMIE f 300 f waarvan f50 wordt uit gekeerd en f250 ten name van den eigenaar in 's Rijks POST-SPAARBANK wordt inge legd en aan hem met de daarop gekweekte renten wordt uitbetaald by het verlaten van den dienst. Aanbrenggeld TIEN GULDEN per hoofd. Zakgeld in Nederland voor den soldaat minstens 75 cents in de vijf dagen. PENSIOENEN (gagementen) bij de Kolo niale Reserve worden berekend volgens het Indische gagementsreglement, doch ver hoogd met tien ten honderd. Nadere inlichtingen te verkrijgen aan het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage, bij den korps-comman dant, den Luit-Kol. BRUINSMA te NIJME GEN en bij den Kapitein Van HARTI&GS- veld, Commandant- van de Reconvales centen-Compagnie te Zutpfcen. H Velen waren getraumatiseerd door oorlogs ervaringen in Atjeh, Lombok, Djambi of el ders. Ziekten of verwondingen eisten hun tol van lichaam en geest. Exercities of dag marsen waren voor de reconvalescenten on mogelijk. Velen waren bedlegerig. De ver veling was groot en uitspattingen lagen daardoor op de loer. Afleiding in de vorm van een nieuwe kegelbaan in de tuin van het Burgerweeshuis18 hielp maar even. Ook het Militaire Tehuis in de Kuiperstraat 19, waarvoor het Department van Koloniën een jaarlijkse subsidie van wel tweehonderd gulden over had,19 kon weinig uitrichten. Strenge discipline en tucht hielpen even min. Het kader was te klein of te zwak, en geld voor verbetering was er niet. En ook met Lombokkruis of Djambigesp,20 kon men de reconvalescenten niet blijvend paaien. Advertentie voor de dienstneming hij de Kolonia- Voor hun pensioen telde de tijd doorge- Ie Reserve, Zutphensche Courant van 9 oktober bracht in Zutphen slechts voor de helft mee. 1891. (bron: Regionaal Archief Zutphen) Daardoor zagen sommigen zich gedwongen - meestal tegen slechtere condities - bij te brief was ondertekend met C. van der Pol, tekenen. Anderen hadden slechts één doel en zou afkomstig zijn van een reconvales- voor ogen: zich zo snel mogelijk laten af- cerend sergeant of korporaal. De onder keuren. Simulatie en zelfverminking waren maatse opvang in Zutphen, slechte betaling, aan de orde van de dag. Als afkeuren niet het gekoeioneer om simulanten te ontmas- lukte, deserteerden ze.21 Vooral kolonialen keren en gebrek aan bewegingsvrijheid van buitenlandse afkomst - meest Belgen, werden mede als oorzaken voor het lage Duitsers en Zwitsers - hadden er een hand- moreel opgevoerd. Dat moest wel tot mis- je van niet terug te keren van verlof. dragingen leiden, en het was dan ook heel Geregeld verschenen in de landelijke pers gewoon - volgens de briefschrijver - dat op artikelen over het slechte functioneren van een sterkte van zo'n 150 man er voortdu- de Koloniale Reserve. Een ingezonden brief rend een vijftigtal in arrest zat. Andere bla- in het weekblad De Amsterdammer22 gaf den namen het verhaal over en er leek een een ontluisterend beeld van de stemming rel te ontstaan. De vermoedelijke auteur onder de reconvalescenten in Zutphen. De werd gearresteerd, maar onderzoek leverde 18 Nota naar aanleiding van het Verslag der Algemeene Rekenkamer 1902, bijlage bij de Handelingen der Staten Generaal 1904-1905; geraadpleegd op www.statengeneraaldigitaal.nl 19 Begroting Departement van Koloniën 1906, gepubliceerd in De Amsterdammer 9 sept. 1906; ge raadpleegd op http://zyarchive.groene.nl/dga/ 20 Djambigesp: onderscheiding voor militairen die deelnamen aan de expeditie in Djambi op Suma tra, 1901-1904; verscheidene Zutphense reconvalescenten ontvingen deze onderscheiding, zie bijvoorbeeld ZC 19 febr.1908. 21 Koloniale Verslagen 1897-1901 e.v.; zie bijvoorbeeld ook ZC 4 sept.1895, 10 april 1896, 17 dec. 1898. 22 De Amsterdammer, 11 febr.1900; geraadpleegd op http://zyarchive.groene.nl/dga/ ZUTPHEN BIJ DE 11 -• DIENSTNEMING a

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 16