li SS f i® t lij 1 De Rozengracht: het Atjehreliëf bevindt zich in de voorgevel van het pand naast de refter, (foto: particuliere collectie) het schetsboek dat hij in Zutphen gebruik te.15 voorstudies te maken. Hier vond hij de pezige gestalten en tanige, ver weerde koppen die hij nodig had om zijn schil derij mee te stofferen. Niet uitgesloten is dat sommigen van de kolo nialen die hij in Zutphen schetste, daadwerkelijk de aanval op Batoe lliq hebben meegemaakt. De groepen die geza menlijk de compositie van het schilderij vor- overige militairen van het garnizoen hadden men, zijn als voorstudies terug te vinden in vrij toegang en de nieuwsgierige burgerij was in groten getale opgekomen. Er waren speeches, mevrouw Van Hartingsveld deel de bloemen uit, een café-chantant bracht de Ook de beeldhouwer Charles van Wijk had stemming er goed in, en de muzikale om- enkele jaren eerder kolonialen voor zich la- lijsting werd verzorgd door het strijkorkest ten poseren in zijn Haagse atelier. Zijn ver van het 1e Regiment Huzaren. Aan het eind beelding van de strijd in Atjeh zou de vorm was er bal tot in de kleine uurtjes.13 Of de van een muurreliëf krijgen.16 Twee koppen - kolonialen die avond, net als enkele jaren van een koloniaal soldaat en een inlander- later voor het Koningin-Emmafonds, hun flankeren een gevechtsscène in Atjeh. Van ijzingwekkende voorstelling hebben opge- Wijks ontwerp werd in steen uitgevoerd voerd van een aanval door inlanders op een door de Zutphense beeldhouwer Lodewijk bivak in Indië, vermelden de bronnen niet.14 Henzen. Het reliëf sierde de ingang van de nieuwe kantine van de kazerne Latijnsche Kunstenaars beijverden zich de roemrijke School, die op 11 november 1896 in ge- daden van onze jongens in de Oost uit te bruik werd genomen17, beelden. Alvorens de bekende militaire schilder Jan Hoynck van Papendrecht aan Getraumatiseerde militairen zijn grote Atjeh-doek De aanval op het fort Maar zoals elke medaille had ook deze een Batoe lliq in 1901 begon, ging hij naar de keerzijde. Het moreel onder de koloniale reconvalescentencompagnie in Zutphen om reconvalescenten was buitengewoon slecht. 13 14 15 16 17 ZC31 januari 1896, 1 februari 1896. ZC 22 maart 1904. 'Koloniale Reserve in Zutphen 1904', schetsboek van Jan Hoynck van Papendrecht (1858-1933), collectie Legermuseum te Delft; hier bevindt zich ook het schilderij Batoe lliq. Elsevier's Geïllustreerd Maandschrift, jrg.11, jan./febr. 1901; geraadpleegd op www.elseviermaandschrift.n Nieuwe Zutphensche Courant 14 nov.1896; dit gebouw stond direct rechts naast de refter; het werd bij het bombardement van oktober 1944 flink beschadigd en kort na de oorlog afgebroken. Het Atjehreliëf werd geborgen en bevindt zich thans in museum Bronbeek. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 15