ROB KAMMELAR Een van de opvallendste legereenheden in de Sange garnizoensgeschiedenis van Zutphen was ongetwijfeld de Koloniale Reserve, onderdeel van het Oost-Indische Legen Dit laatste was het instrument voor de verovering en onderwerping van gebieden in onze koloniën. Daarbij ging het niet zachtzinnig toe. Atjeh en Lombok zijn nog steeds omstreden namen. De Koloniale Reserve komt in garnizoen keus mede op Zutphen viel, is niet verwón- Direct na de oprichting in 1890 kreeg de derlijk. Zutphen was al eeuwen garnizoens- Koloniale Reserve als garnizoensplaatsen stad, en de bevolking was gewend aan grote Nijmegen en Zutphen aangewezen. Dat de aantallen militairen in de stad. Sterker nog: ze was er bijzonder op gesteld, vooral om- Garnizoensstad Zutphen Vanaf het begin van de 17de eeuw - in oorlogstijd, maar ook in tijden van vrede - heeft Zutphen bijna onafgebroken een militair garnizoen gehuisvest. Tot 1922 - toen de laatste huzaren vertrokken - zijn soldaten van allerlei pluimage en her komst in bonte afwisseling in onze stad gekazerneerd geweest. De werkgroep 'Garnizoensstad Zutphen' van de Histori sche Vereniging Zutphen, waar naast de auteur van dit artikel ook Jan Hendrik Bruseker, Arend Jan Reijers en Joop Tan gerink deel van uitmaken, gaat de ge schiedenis van het Zutphense garnizoen in kaart brengen. De werkgroep wil haar bevindingen publiceren in een boek, dat omstreeks 2013 zal verschijnen. Dit arti kel is een eerste vrucht van die studie. Het vertelt over de aanwezigheid van de Koloniale Reserve in Zutphen, een op merkelijke eenheid in de lange en bewo gen garnizoensgeschiedenis van onze stad. dat er aan het garnizoen te verdienen viel. Het gemeentebestuur handelde dan ook in die geest, en verklaarde zich bereid enkele honderden militairen extra in garnizoen te nemen, naast de twee eskadrons huzaren die al de IJzendoornkazerne in de Nieuw- stad bevolkten. Per direct kon de Waliënka- zerne aan de 's-Gravenhof1 beschikbaar worden gesteld, al was er wel een flinke op- Uilrttkken der Jfc-ansaÜe Beseru? gutpfc A Aangetreden kolonialen vóór de Waliënkazerne aan de 's-Gravenhof, ca. 1906. (foto: Stedelijk Museum Zutphen) 1 Deze kazerne stond in het verlengde van de Waterstraat en nam een groot deel van het zuidfront van de 's-Gravenhof in beslag; tijdens de Tweede Wereldoorlog gebruikten de Duitsers het gebouw als magazijn, en bliezen het kort voor de bevrijding op. Nu staan op die plek woningen. ZUTPHEN 75 fHUllit. v (WBflffi/C"sar 1 3? ;«<tï I a 'in!' "J s* - I De Koloniale Reserve in Zutphen 1890-191] 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 11