tr Afb3 Op 1 januari 1924 - de dag waarop deze foto gemaakt werd - stond het water in de IJs- sel (en daarbuiten) hoog. Het Hoornwerk is nog onbebouwd; rechts achter de bomen zijn huizen in aanbouw. Op de voorgrondmet de bomenrij, i Afb. 4 De blootgelegde kruitkamer in novem ber 2008. Dank zij doorzichtige vloerplaten is hij zichtbaar gemaakt in de parkeergarage van ligt de contrescarpwal. Geheel rechts staan nu de het appartementengebouw, (foto: R.M. van der waterwoningen. Helemaal op de voorgrond ligt tegenwoordig de Henri Dunantweg. (foto Aviodrome Luchtfotografie - Lelystad) Werff, Stichting Menno van Coehoorn) Deltahoogte muurwerk daar niet onder vielen; alleen de zichtbare restanten zouden bescherming ge nieten. De Stichting Menno van Coehoorn De Cabinetgracht werd gevoed door water wist in een gesprek met de verantwoordelijke van de Helbergsche Beek; afwatering ge- wethouder te bereiken dat zowel de kruitka- schiedde op de IJssel via de Oude Turfha- mer als het muurwerk 'op een verantwoorde ven, die in 1902/03 werd uitgebreid tot Zui- wijze in het nieuwbouwwerk' zouden wor- derhaven en Vispoorthaven. Aan het eind den opgenomen. Dat is gebeurd, van de jaren zestig van de vorige eeuw moesten de rivierdijken op Deltahoogte ge- Bronnen bracht worden. Dat betekende het einde - Bert Firmin, Michel Groothedde Jeroen Krij- van de open verbinding met de IJssel; de Zuiderhaven en het Verbindingskanaal (het deel naast het Hoornwerk) werden ge dempt. Dank zij plaatsing op de de rijksmo numentenlijst - in mei 1966 - bleven Cabi netgracht en Hoornwerk gespaard. nen, Het Hoornwerk (1). Archeologisch onder zoek aan het contrescarp van het Hoornwerk aan de Henri Dunantweg te Zutphen. Zutphen- se Archeologische Publicaties 42. Gemeente Zutphen 2008. - Bert Firmin Michel Groothedde, Het Hoorn werk (2). Proefsleuvenonderzoek op het Hoornwerk te Zutphen. Zutphense Archeologi sche Publicaties 44. Gemeente Zutphen 2008. van een kruitkamer, die in een opmerkelijk - Michel Groothedde Jeroen Krijnen, Vesting stad Zutphen. Elf eeuwen versterken en verde- Kruitkamer Verrassend was de vondst op het Hoornwerk goede conditie bleek te verkeren (afb. 4). De ze zou worden gesloopt ten behoeve van de parkeergarage onder het appartementencom- - R.M. van der Werff, 'Correspondentenrapporta- digen. Zutphen 2008. plex. Hoewel het Hoornwerk een rijksmonu- ges 2008', in Saillant nr. 2 2009. Utrecht 2009. ment is, was de gemeente Zutphen van me- - Vriendelijke mededeling R.M. van der Werff te ning dat de kruitkamer en het aangrenzende Arnhem, Stichting Menno van Coehoorn. ZUTPHEN 37

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 5