Beeldengroep inTechn. School onthuld 9 mei 1961 - In de hal van de Technische School bedekte gistermiddag een rood-wit- blauw omhulsel de in het midden geplaatste beeldengroep - in afwachting van de komst van burgemeester S. de Jong, die haar offici eel zou onthullen. Het is een ontwerp van de beeldhouwster Jannie Brugman-de Vries, die samen met haar broer Jaap voor de voltooi ing ervan heeft gezorgd. Alvorens hij de onthulling zou verrichten, sprak de burgemeester nog over de betekenis van deze beeldengroep, die drie uitvliegende vogels voorstelt. De burgemeester vond het jammer dat er bij moderne bouwwerken zo weinig gebruik gemaakt wordt van de moder ne kunstenaars, die met hun versieringen een speciaal cachet kunnen geven. 'Mevr. Brug man heeft haar inspiratie gevonden in de functie van dit gebouw: de vorming van de jongelieden. Vroeger meende men dat die vorming los moest staan van de beroepskeu ze. Tegenwoordig is de algemene vorming ge baseerd op het beroep dat hij of zij in de maatschappij zal gaan uitoefenen.' In de smaak De burgemeester noemde de jongelui, die van alle kanten naar deze school komen aan vliegen, daar voor bepaalde tijd een onderko men vinden en later weer uitvliegen, ieder in een eigen richting. De heer De Jong sprak zijn waardering en bewondering uit over de ma nier waarop mevr. Brugman dit symbool tot leven heeft weten te brengen in de drie vogels van rood koper. Van de kreten van bewondering kon mevr. Brugman wel afleiden dat haar werk bijzon der in de smaak viel. Dit was haar trouwens al verteld door leraren en leerlingen. Drie vogels op een sokkel van Sagen Noorse leisteen vormen het symbool van de uitvliegende schooljeugd, (foto Zeylemaker, Stedelijk Museum Zutphen) ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 29