Grootscheepse BB-oefening succesvol 7 april 1961 - De oefening die de Bescher ming Bevolking (BB) donderdagavond heeft gehouden, had een groot verrassingsele ment. Die bestond vooral hieruit dat er weer straaljagers boven de stad kwamen om een 'bombardement' uit te voeren, na al hetgeen zich het vorig jaar heeft afge speeld rond de vliegtuigen, die toen zo laag over de stad scheerden. Ditmaal bleven zij op flinke hoogte. Hierop was, zoals de bur gemeester meedeelde, sterk de aandacht gevestigd. Een verrassing voor de bewoners van de flats aan de Wellestraat was, dat de - nu eenmaal onmisbare - vuren op het Stati onsplein aanzienlijk minder smook veroor zaakten dan in 1960, zodat zij de gevolgen daarvan niet in hun woningen behoefden te ondervinden. Er werden geen versleten autobanden verbrand, maar uitsluitend houtstapels. Paraatheidsalarm Ongeveer vijf over half zeven werd het eer ste paraatheidsalarm gegeven en om onge veer zeven uur een tweede. De BB'ers bega ven zich zo snel mogelijk naar de Houtwal, zodat het mogelijk was omstreeks acht uur - na ontvangst van het materiaal - de opstel plaatsen in te nemen. Het wachten was op het luchtalarm. Op het Stationsplein stond een groot aantal nieuwsgierigen. Het 'schel linkje' was ook weer geheel bezet, dat wil zeggen het perron van het spoorwegstation. Het waren vooral jeugdigen die zich hier van een goed plaatsje hadden verzekerd, en blijkbaar een perronkaartje hadden gekocht. 'Gewonden' Eindelijk was het zover: om kwart over acht loeiden de sirenes en er verschenen twee straaljagers, die enkele malen over de stad vlogen. Donderbussen explodeerden, rook- potten werden ontstoken, evenals potten gekleurd vuur, en vervolgens gingen de houtstapels in de fik. Op het stationsge bouw lagen 'gewonden' (militairen); een enkele bevond zich op het Stationsplein. De 'gewonden' werden opgespoord, be handeld en afgevoerd naar het Sint-Joseph- gebouw, waar de geneeskundige dienst zich over hen ontfermde. De oefening was omstreeks kwart voor elf af gelopen. Er werd aan deelgenomen door on geveer vijfhonderd BB'ers. De globale indruk was dat de vrijwilligers uitstekend hadden ge werkt en dat de plichtnoodwachters zich ook zeer goed hadden gedragen. Hier en daar was natuurlijk wel een onvolkomenheid, maar die zal wel onvermijdelijk blijven. Duur visje voor Warkense overwegwachter 13 april 1961 - 'Een geval als dit heb ik nog nooit meegemaakt', zei de officier van justi tie bij het kantongerecht woensdagmorgen in de zaak tegen de spoorwegbeambte J.C. te K. uit Borculo, die op 24 februari jl. de over weg in de spoorlijn Zutphen-Winterswijk te Warken (gem. Warnsveld) niet had gesloten, toen de trein, die om 9.14 uur uit Vorden 56 ZUTPHEN Zötpheii vijftig jaar geleden: 1961 (2)

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 24