Gelre kwam of bier dat op het platteland danwel in de kleine heerlijkheden werd gebrouwen, betaalde men twee vuurijzers per vat. Steden die zelf de bieraccijnzen wilden innen, konden het recht daartoe van de hertogelijke rentmeester afkopen.18 Ordinancy op dye hyer zysen 149519 (bron: Regionaal Archief Zutphen) Ten slotte De heffingen van de bieraccijnzen, die vóór 1492 uitsluitend stedelijke aangelegenheden waren, werden na 1495 steeds meer het domein van de hertogelijke administratie, en de inkom sten ervan vloeiden in de hertogelijke kas. De afgevaardigden van de vier kwartieren hebben dit bij de beraadslagingen waarschijnlijk nooit zo voor ogen gehad. Zij meenden met hun toe stemming om pondschattingen en bieraccijnzen te heffen invloed en controle op de hertogelijke financiën te hebben verkregen. De belofte om de bieraccijnzen slechts voor zes jaar in te voe ren bleek een open deur om de periode telkens weer met zes jaar te verlengen. 18 Nijhoff, Gedenkwaardighedendl Vl-I oorkonde nr. 329; RAZ, archiefnr. 1 (OAZ), inv.nr. 2335. 19 Gelders Archief, Hertogelijk Archief, inv.nr. 1051 f.4r. FEMIA SIERO JEE. van der Pluijm: Groenlo in de Rivertown Dixieland Jazzband was eind ja- Tachtigjarige Oorlog. De Achterhoek als ren vijftig, begin jaren zestig het belangrijk strijdtoneel 1567-1627. Groenlo, 2010 ste oudestijljazzorkest buiten de Randstad. Om een goed inzicht in de geschiedenis Ontstaan als een soort schoolorkestje ont- van Groenlo te kunnen geven wordt ook het wikkelde de band zich tot een formatie die bredere regionale verband in deze publica- alom furore maakte, vooral in oostelijk Ne- tie nader belicht. Zo komen dan ook de ge- derland maar ook in West-Duitsland. beurtenissen in het voormalige Kwartier van Zutphen tijdens de Opstand ruim aan bod. Geschiedenis van Gelderland: de canon In deze uitgave wordt volstaan met de ge- van het Gelders verleden. Zutphen, 2010 schiedenis van de eerste zestig jaren van de Historisch overzicht vanaf de prehistorie tot Tachtigjarige Oorlog. Dit vanwege het feit heden aan de hand van vijftig belangrijke dat na de verovering van Groenlo in 1627 gebeurtenissen en ontwikkelingen, de Opstand daar verder nauwelijks meer een rol heeft gespeeld. Henk KSeinhout: Glarinet Shuffle: de geschiedenis van de Rivertown Dixieland Jazzband 1949-1969: een jazzorkest uit de IJsselstreek. Hengelo, 2010 De uit Zutphen en Deventer afkomstige doorleven. Touwtrekvereniging Treklust 1960-2010: 50 jaar touwtrekken in Warnsveld. Warnsveld, 2010 In dit boek wordt het reilen en zeilen van touwtrekvereniging Treklust weergegeven - hoe de vereniging leeft, heeft geleefd en zal ZUTPHEN Boeksigiialeriogen

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 12