Historisch eet- en drinkgereedschap: mosterdpot en drinkkan, (collectie Stedelijk Museum Zutphen) De gewonden werden met brandewijn rustig gehouden, waarschijnlijk het enig voorradi ge medicijn. Door de aanwezigheid van de staatse soldaten in de buurt konden er nog maar weinig goederen de stad in komen. Ook van de boerderijen kwam er nog maar nauwelijks geld of granen. Veel boerderijen lagen leedich en waren onverpachtet. De in komsten waren dan ook laag. Met name aan rogge ontstond een groot ge brek; niet alleen in het gasthuis maar ook daarbuiten. Een gevolg daarvan was dat de prijs van rogge omhoog schoot, bijna twee keer zo hoog als in het voorgaande jaar, en toen was de prijs al hoger dan tevoren. Een molder rogge kostte 144 stuiver, een bedrag waarvoor een gewone werkman 96 dagen moest werken. Als hij dat jaar 365 dagen zou werken en voor al zijn geld rogge zou kopen, dan zou hij nog niet voldoen de brood hebben voor twee personen. Ook de prijs van gerst was sterk gestegen: van 47 stuiver naar 63 stuiver per molder. De rogge en gerst waren te duur om zomaar te vermalen voor het gasthuis; de granen wer den voornamelijk verkocht. De weinige rog ge die het gasthuis maalde, was maar net voldoende voor zeven mensen, in plaats van de 41 bewoners van vóór de oorlog. Ook de andere granen, boekweit en haver, werden nauwelijks gemalen. De uitgaven voor le vensonderhoud waren extreem laag: 74 gul den in plaats van gemiddeld 215 gulden in normale jaren. Minder uitgaven dus, terwijl de prijzen juist flink gestegen waren. De prijs van boter was dat jaar bijvoorbeeld ge stegen met 50%, van 28 stuiver naar 42 stui ver per vat. Behalve de soldaten zullen niet veel mensen een beroep hebben kunnen doen op de voedsel- en drankvoorraad in het gasthuis. Nauwelijks te eten of te drinken In 1585 waren de Spaanse soldaten nage noeg uit het gasthuis verdwenen, maar nog steeds was er nauwelijks te eten of te drin ken. De uitgaven voor voeding en drank waren naar een dieptepunt gezakt (63 gul den). Het meeste werd uitgegeven aan vis, ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 9