opgenomen in het pesthuis oftewel het zieken huis van het gasthuis. Ze aten niet volledig mee, maar kregen af en toe extraatjes, zoals wijn, kruiden, vis en rijst. Waarschijnlijk kre gen ze ook brood, want er werd veel rogge ge malen. De epidemie bleek ernstig. Er werd ge regeld hout gezaagd en negele ingekocht totter dootkysten.u Door deze epidemie kwam het gasthuis opnieuw in geldproblemen. Ook al omdat het minder geld en granen kreeg van de boerderijen. Een aantal boerderijen was name lijk niet meer in gebruik als gevolg van de epi demie of de oorlogssituatie. Desondanks had het gasthuis erg veel inkomsten dat jaar. Deze hoge inkomsten waren vooral te danken aan de verkoop van boerderijen voor 450 gulden en de verkoop van graan.15 Opnieuw Spaanse heerschappij En nog was de stad niet verlost van de ellen de. Het Spaanse leger zag in 1583 kans om Zutphen opnieuw in te nemen. Voor de vier de keer in elf jaar kwamen er nieuwe solda ten de stad in en eisten geld van het gast huis. Geld, dat het gasthuis binnenkreeg met de verkoop van boekweit. In totaal werd hier 402 gulden aan verdiend. De boekweitoogst was dat jaar dan ook buitengewoon goed. Ondanks deze overvloedige oogst werd er maar weinig boekweit gemalen voor de var kens, 70% minder dan in het voorgaande jaar. Vermoedelijk werden ook dit keer de varkens meegenomen door de soldaten. Vreemd genoeg was de oogst aan rogge, gerst en haver erg slecht. In die mate was dat nooit eerder het geval geweest, wat doet ver moeden dat de rondtrekkende troepen rond Zutphen een deel opgeëist hebben. Nog steeds kon het gasthuis zijn schulden niet betalen. In tegendeel, het moest opnieuw geld lenen. Een deel daarvan kwam van de Zutphense burgemeester Henrick van der Capellen en was bestemd voor de sicken an peste off anderz kranck in den sickenhuusse kranck liggende 36 Wel was de epidemie waarschijnlijk over haar hoogtepunt heen, want er wordt nauwelijks meer melding ge maakt van doodkisten. In 1584 eisten Spaanse soldaten weer voed sel van het gasthuis: lam, schaap, bokking, haring, broden (de zogeheten weggen) en noten, maar ook specerijen zoals mosterd, peper en saffraan. Daarnaast werd er vis ge serveerd aan de Spanssen ruter en tevens boemmaly vor den fendrig, en herinck vor onssen comessalen, dye Spannyerd7 De paarden van de soldaten moesten worden voorzien van haver. Tot overmaat van ramp werd er ook nog eens spek en vlees gestolen uit het gasthuis. Dieven hadden een gat in de kelder weten te maken en de spullen meegenomen. Over de epidemie komen geen nadere me dedelingen meer, maar wel waren er in het ziekenhuis veel gewonden om te verzorgen. Soldaten van wie de arm er afgeschoten was of die blind geworden waren of verlamd. Er werd in 1584 hevig gevochten rondom Zut- phen tussen de staatsen en de Spanjaarden. 14 Dat wil zeggen: 'spijkers' ingekocht 'voor doodkisten'. S. Galema, R. Gresnigt M. Kooij-van der Leur, Getranscribeerde rekeningen van het Nieuwe Gasthuis 1581-1582 p. 35. 15 Men kocht dit jaar ook een boerderij, waarvan de pachter de pacht niet kon betalen, voor 150 gulden. 16 'de zieken aan pest of anderszins ziek in het ziekenhuis liggende'. S. Galema, R. Gresnigt, M. Kooij-van der Leur, Getranscribeerde rekeningen van het Nieuwe Gasthuis 1583-1584 p. 27. 17 'Spaanse ruiters'en tevens 'olijfolie voor de vaandrig' en 'haring voor onze kostgangers, de Spanjaar den'. S. Galema, R. Gresnigt M. Kooij-van der Leur, Getranscribeerde rekeningen van het Nieuwe Gasthuis 1584-1585 p. 22, 26 en 30. 8 ZUTPHEN O-

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 8