Historisch eet- en drinkgereedschap: komkruik en drinkschuit(collectie Stedelijk Museum Zutphen) waardoor het gasthuis daar nauwelijks nog rogge van kreeg. Maar erg veel last had het gasthuis daar niet van, want de roggeoogst was erg groot dat jaar. Het gasthuis kon weer rogge verkopen. Er bleef daarna zelfs nog over. Deze werd opgeslagen op de roggezol- der, waar voor de zekerheid een nieuwe deur in gemaakt werd. Staatse heerschappij Op 23 juli 1579 sloot de stad Zutphen zich aan bij de Unie van Utrecht en koos daar mee officieel de kant van het staatse leger. Er kwamen voor de derde keer in zeven jaar soldaten de stad in. Op dezelfde dag dat Zutphen zich aansloot bij de Unie van Utrecht, gaf het gasthuis orders om de run deren van het land te halen, doe die stad- tholder Zuutphen beleggen wolde.u Moge lijk was men bang voor represailles van Spaanse soldaten. Dat bleek geen overdre ven gedachte, want de beesten van Henric Woeldikes waren al meegenomen, waar door hij niet in staat was om zijn pacht te betalen. Waarschijnlijk had ook het gasthuis niet veel succes met het verdedigen van zijn veestapel, want er werd dit jaar opnieuw geld geleend om runderen te kopen. Het leek erop alsof de staatsen hun troepen macht nu beter onder controle hadden. Ook de inkwartiering van soldaten werd veel be ter geregeld. Het gasthuis kreeg eerst één soldaat en later drie soldaten toegewezen om voor te zorgen. Elke week kregen de sol daten een paar stuivers van het gasthuis. Voor de zeven aanwezige klerken was het staatse leger geen bedreiging meer. Ze ble ven in het gasthuis en vluchtten deze keer niet de stad uit. Tot aan begin van 1580 staan ze nog in de rekeningen vermeld.13 Bij uitzondering maakten ze zich nuttig door te helpen bij het werk op de boerderijen. Begin 1581 waren de klerken verdwenen. Er werd geen rogge meer speciaal voor hen gemalen, en de uitgaven aan voedsel en drank waren zo'n 20% lager dan in 1579. Mogelijk waren de klerken vertrokken omdat het gasthuis te maken kreeg met een dodelij ke besmettelijke ziekte. De zieken werden 12 'omdat de stadhouder Zutphen belegeren wilde'. S. Galema, R. Gresnigt M. Kooij-van der Leur, Getranscribeerde rekeningen van het Nieuwe Gasthuis 1579-1580 p. 46. 13 Helaas is ook de rekening van 1580 weg, dus we weten niet tot hoe lang de klerken nog aanwezig waren in het gasthuis. Vanaf 22 februari 1581 waren de klerken in ieder geval niet meer aanwezig in het gasthuis. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 7