nederlaag kon de machtige Spaanse koning niet op zich laten zitten. Alva, de opperbevel hebber van Philips II, stuurde in november 1572 zijn zoon, Don Frederik, naar Zutphen om de stad te heroveren. Om ervoor te zorgen dat geen enkele andere Nederlandse stad zich zou overgeven aan de staatse rebellen, gaf Al- va zijn zoon de instructie geen mens in leven te laten en een deel van de stad in de as te leggen. Later schreef Al va aan koning Philips II, dat zijn soldaten iedereen die ze tegenkwa men de keel doorgesneden hadden. Vermoe delijk hadden de meeste inwoners wel op tijd een veilig heenkomen gezocht, maar dat er gruwelijke gewelddadigheden hebben plaats gevonden, is buiten kijf. Volgens schattingen werden zo'n vijfhonderd mensen vermoord bij deze herovering.3 Na de inval bleef een deel van het Spaanse leger in Zutphen gele gerd. Onrust en ellende Legers in en om de stad brachten veel onrust en ellende met zich mee. Om te beginnen bestond een leger vaak uit een samenraapsel van huurlingen van verschillende nationali teiten zonder band met de streek. Zij voch ten dan ook niet uit idealisme maar voor de best betalende krijgsheer. Deze betaling was laag en onregelmatig. Soldaten hadden er dan ook geen enkele moeite mee om 'bij te verdienen' met plunderen en roven. En niet alleen de gewone soldaat eiste geld en goederen op, ook officieren schuwden Zutphen door Don Frederik ingenomen, 16 november 1572. Ets van Frans Flogenberg. (collectie Stedelijk Museum Zutphen) 3 R.W. Tadama, Geschiedenis der stad ZutphenSchiedam 1976, p. 205 4 ZUTPHEN 'tien 'TzrjJtrfo trif»

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 4