Eten en drinken in het Nieuwe Gasthuis tijdens de oorlogsjaren van 1572 tot 1591 RIA GRESNIGT Hoe leefden de armen en zieken in het Zutphense Nieuwe Gasthuis tussen 1572 en 1591? In die negentien jaren van de Tachtigjarige Oorlog wisselde de stad vijf keer van machtheb ber, waarvan vier keer met geweld.2 Tot vijf keer toe moesten de bewoners zich aanpassen aan een nieuw regime met andere mores. Tot vijf keer toe moesten de bewoners hun sympa thie en antipathie openlijk bijstellen om te kunnen overleven. En tot vijf keer toe kregen de bewoners te maken met vreemde soldaten, die zich niet of nauwelijks bekommerden om het welzijn van de bewoners. Het kan niet anders dan dat deze steeds wis selende bezettingen gevolgen hebben gehad voor het dagelijkse bestaan. In dit artikel wil len we aan de hand van de rekeningen van het Nieuwe Gasthuis een van die gevolgen onderzoeken: het effect op de voedselvoor ziening in het Nieuwe Gasthuis. In het vorige artikel beschreven we wat de bewoners van het Nieuwe Gasthuis vóór de oorlog te eten en te drinken kregen. In dit ar tikel zetten we uiteen wat er gegeten en ge dronken werd gedurende de oorlogsjaren en wie er aan de dis zaten. hield op niet-katholieken, kwam het in de Nederlanden tot een georganiseerd gewa pend verzet. Dat verzet viel onder de naam staatsen of geuzen op 10 juni 1572 Zutphen binnen. Er kwamen maar liefst vijfduizend soldaten de stad in, waardoor het inwonertal verdubbelde. De soldaten gedroegen zich bandeloos. Ze plunderden katholieke instel lingen en staken er zelfs enkele in brand. Een groot deel van de soldaten trok spoedig daarna weg om Kampen te belegeren, maar zo'n achthonderd bleven in de stad achter. Dat was maar van korte duur, want deze Het oorlogsjaar 1572 Zutphen behoorde sinds 1543 bij het keizer rijk van Karei V, waarvan veel landen deel uit maakten, zowel in Europa als in Midden- en Zuid-Amerika. Om het rijk bij elkaar te hou den was de keizer gedwongen - net als zijn opvolger koning Philips II - vele oorlogen te voeren. Dat kostte geld en dat geld werd on der andere gehaald in de Nederlanden door hoge belastingen op te leggen. Dit riep veel verzet op, zoals te verwachten was. Toen Philips II ook nog de macht inperkte van de Nederlandse edellieden, en klopjachten De werkgroep Transcriptie van het Regio naal Archief Zutphen, bestaande uit Sjoerd Galema, Mei ia Kooij-van der Leur en ondergetekende, houdt zich bezig met het transcriberen van de rekeningen van de stad, van de kerk en van het Nieuwe Gasthuis tussen 1570 en 1591. Op basis van deze rekeningen heeft de werkgroep enkele artikelen geschreven, waarvan dit het derde is. De andere twee artikelen zijn afgedrukt in Zutphen 4-2008 en Zutphen 4-2010. 1 'Deze beesten zijn in dit ellendige jaar geslacht'. S. Galema, R. Gresnigt M. Kooij-van der Leur, Getranscribeerde rekeningen van het Nieuwe Gasthuis 1572/1573 p. 40. 2 Alleen in 1579 liet de stad vrijwillig staatse soldaten binnen. ZUTPHEN 3 Deze heeste sijnt In dit ellendige jaer geslacht1

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 3