Bornhof kreeg 350 jaar geleden huidige status 4 februari - Op 13 februari zal het 350 jaar geleden zijn dat het Bornhof zijn sta tus van oudemannen- en -vrouwenhuis kreeg. Het ligt in het voornemen dit jubile um 'huiselijk' te herdenken, met een diner van het provisorium en de provenieren op 11 dezer, en een uitstapje voor het perso neel op 14 februari. Het Bornhof zelf bestaat a! veel langer. De oorsprong gaat terug naar een testamentai re beschikking van de kanunnik Borro van de Walburgiskerk, van 22 februari 1320, waarbij hij zijn huis, erf, en alles wat er bij hoort, vermaakt aan de armen en zieken. Beheer en bestuur worden aan de schepe nen van Zutphen opgedragen. Ordonnantie Als belangrijkste bepaling houdt het testa ment verder in dat het huis nooit verkocht, noch verhuurd, noch voor een ander doel gebruikt mag worden, en dat degenen die opgenomen worden ten minste dertig jaar moeten zijn. Uit het testament blijkt dat het de bedoeling van de stichter is geweest dat de armen in zijn huis zouden wonen, maar deze bedoeling schijnt niet nagekomen of althans in latere tijd niet gehonoreerd te zijn. Een akte van 1444 spreekt van boter die gekocht is voor de armen buiten het huis. Men zou hieruit weer kunnen aflei den dat er destijds toch ook inwonende ar men waren. Hoe het ook zij, regel zal dit wel niet geweest zijn, want toen in 1611 een belangrijke verandering in de inrich ting plaatshad - men maakte naar het voor beeld van het Godshuis te Amsterdam een nieuwe ordonnantie, die bewaard is - was een belangrijk punt in deze verandering juist dat er kamers voor oude mannen en vrouwen zouden worden getimmerd. Bij Pi i F» Een prentbriefkaart van vermoedelijk rond 1900. Op de achtergrond het hoofdgebouw, dat naar alle waarschijnlijkheid door Borro is geschonken, (foto: particuliere collectie) ZUTPHEN c/

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 28