catechetisch onderwijs. algemene catechisatie voor wie belijdend lid zij liet ^ieft van mij geleiden en stapte van de kerk wilde worden. Hij schreef in die in liet Cecfikant, terwijC ik seftieCijk de tijd een bij Thieme uitgegeven Leiddraad tot deur opende en haar man met de baker terstond 6innen traden Maar nauwelijks zag zij hem weder, of ze vloog weer uit het bed met woede op hem aanuitgillende'barbaar! 6 ar6 aar P 'Ga toeft heen, Azei ik,Uwe vrouw De jonge predikant was praktisch ingesteld. Dat bleek toen hij bij een dame geroepen werd die tot de Hervormde Kerk behoorde. Ze was een paar dagen daarvoor bevallen en was, als gevolg van een 'zogverplaatsing' to- wit u niet zien.' Hierop zag ze mij aan taal krankzinnig geworden. Haar man was drukte mij de hand en zei:'Dat is braaf! kapitein, en ze waren tot dat moment erg ge- Gij zult mij verdedigen, niet waar? lukkig. Ze woonden vlak bij de predikant. tegen dien barbaar' Deze hoorde, terwijl hij zat te studeren, op ja, dat beloof ik U/ was mijn ant- een ochtend dat het raam van de kamer van woord, 'maar dan moet ge ook in het bed deze vrouw werd opengeschoven. Vervol- cr u blijven, uw drankje innemen en gaan slapend Dat zal ik,' zei ze, 'Domirte, afs Gij hij gens hoorde hij gerinkel en geraas van bre kende flessen, potjes, schotels en theegoed. Zijn eerste gedachte was dat de krankzinnige kraamvrouw alleen op haar kamer was gela- en ™^t houdt' ten en dat zij uit het raam dreigde te sprin- Blijven kan ik niet,' was mijnont- gen. Hij vloog naar beneden, waar hij haar woord,'ik moet nog ziekenbezoeken, man aantrof. Die was in paniek en had al- maar kom spoedig weder'Beneden leen maar iemand naar de smid gestuurd om gekomen moest ik den goeden ontstelden de door de vrouw afgesloten kamerdeur man alles verftaten en ging naar huis open te maken. Nieuwenhuis zei dat hij be- Maar des avonds tegen middernacht reeds half ontkleed zijnde, om naar bed te gaan, hoorde ik hevig aanschellen. De meid kwam boven en verzoeftt uit naam ter een ladder kon halen om via het raam naar binnen te klimmen. De kapitein vond het een goed idee. Wat er toen gebeurde, beschreef de dominee als volgt: Terstond gingen wij beiden naar den tuin, ik hield de ladder vast terwij CA. in de kamer zou klimmen door het nog open raam. Maar zoodra ze zijn hoofd zag, riep ze met dreigende woorden: 'Weg, barbaar. Gij fteöt mij ongelukkig gemaakt.' Bevreesd misschien dat hij van den kapitein, of ik toeft terstond 6 ij zijne vrouw wilde komen. Ik ging schielijk naar beneden. Daar zat de man mij op te woeftten, zeggende: 'Zij wil niet rusten of stil zijn, als niet het kind terstond door H wordt gedoopt.' 'Maar, mijn goede vriend!', zei ik, 'dat kan immers niet. Gij en Uwe vrouw zijn hoofd er bij zou inschieten, was hij zijn beide Gereformeerd en de predikan- terstond weer beneden. Daarop klom ik ten Uwer gemeente zouden het de ladder op en het raam in, terwij l zij mij verbaasd en weifelend aanstaarde. 'Kom, lieve mevrouw,' zei ik. 'Gij zijt ongekleed, zult het weg krijgen van koude en togt, ga toeft in ftet bed', en met regt kwalijk nemen, indien ik het kind doopte.' 'Dat weet ik wel,' zei hij, 'maar zij dringt er op aan dat Gij en niemand anders het kind moet doop en. De dokter heeft haar een slaapdrank ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 22