prijzen niet te hoog zijn/ Men was tevreden over de preek, Zutphen wilde de jonge pro ponent als predikant. Wetenschap en theologie Nieuwenhuis verbond zich aan Zutphen op 2 februari 1800 en bleef hier tot oktober 1803, toen hij naar Utrecht vertrok. Daar zou hij dertien jaar blijven. Hoewel hij pre dikant was geworden, liet de wis- en natuur kunde hem niet los. In zijn Zutphense jaren gaf hij in deze vakken onderwijs aan de ka- detten van de Militaire School7 in Zutphen. Hij schreef zelfs een tweedelig Wiskundig Leerboek, in 1803 uitgegeven door H.C.A. Thieme. Het eerste deel, de Rekenkunde en Meetkunde, droeg hij op aan de Utrechtse hoogleraar Johann Friedrich Hennert; het tweede, de Algemeene Rekenkunde of Alge bra, aan generaal Jan Hendrik Voet.8 De zuivere toon De preekstoel van de lutherse kerk aan de Beu- Hij stond 'voortdurend op een zeer goeden kerstraat. (foto: Jan Frings) voet' met de kerkenraad. Hij typeerde de mannen 'met lof vermeld en als degelijke Bos werd door Nieuwenhuis omschreven als Christenen'. Tot zijn vrienden behoorde ook een braaf, welwillend en beschaafd man, die organist Bos, een uitstekend muziekkenner niemand ontzag als het aankwam op hand en orkestmeester. Die was zo'n grote vijand having van de toonkunst. De Groningse van valse tonen en wanklanken dat hij eens hoogleraar Jacob Domela Nieuwenhuis pu- bij het uitgaan van de Walburgiskerk, waar bliceerde herinneringen9 aan zijn grootvader ds. Van Wullen dienst had gedaan, hem op- en schreef: wachtte en zei: 'Wel, Dominé, wat was dat een heerlijke preek! Hoe jammer dan Uwe Eens dirigeerde dij [Bos; JR] te zijnen tonen zoo valsch waren. Vergun mij toch U fmize em Qok düor mijn grootvader bij- les in de muziek te geven, ik zal het voor niet doen en mij dubbel beloond achten, als gij zuivere tonen aanslaat.' Het stugge antwoord dat de gramstorige Van Wullen gaf, laat zich raden. gewoonde repetitie van een zich oefenend zanggezelschap, bestaande uit dames en fxeeren van den eersten stand Op eenmaal een vafscfxe bastoon van een der 7 Deze militaire school stond onder leiding van generaal Jan Hendrik Voet. 8 Voet (1758-1852) was enige tijd werkzaam aan de militaire school van luitenant-kolonel De Chatillon te 's-Hertogenbosch, en werd benoemd tot directeur van de militaire school te Zutphen. Later werd deze school een algemeen theoretische en praktische school voor artillerie, genie en waterstaat, en werd het onderwijs verplaatst naar Amersfoort. 9 Stemmen uit de Luthersche Kerk In Nederland, tijdschrift onder redactie van J.P.G. Westhoff, e.a., 6e jr. Amsterdam, 1900. Meer citaten in deze bijdrage zijn hieruit afkomstig. 20 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 20