die hem had onderwezen in wis- en natuur kunde. Deze gaf voortreffelijk onderwijs. Hij wijdde Jacob in in de werken van Des cartes en Spinoza. Jacob zou worden opgeleid tot predikant. In die tijd - nog vóór de komst van het Luthers Seminarium in 1816 - moesten aanstaande predikanten eerst opgeleid worden bij een (plaatselijke) predikant. Hun studie werd (verplicht) afgesloten aan een Duitse hoge school. Zo kwam hij terecht bij ds. Johan Wilhelm Statius Muller. Deze was in Alk maar gekomen in 1794, maar vertrok een jaar later naar Haarlem; de opleiding van Nieuwenhuis werd daarom in Haarlem voortgezet en afgerond. Hij kreeg als voor bereiding op de academische opleiding 'bijzonder en huisselijk onderwijs' van deze predikant, die hij altijd heeft geroemd en Jacob Nieuwenhuis, ten tijde vati zijn hoogleraar schap aan de Leidse universiteit, in professorale toga. Litho (prent) van L. Springer, 1825. In Amsterdam was in die tijd Johan Christian (foto: Regionaal Archief Alkmaar) Baum4 predikant, iemand die bekend stond als rationalist, al zijn er ook bronnen die Zutphen. Het kerkelijk gebruik wil dat een hem als rechtzinnig bestempelen.5 Hij advi- kandidaat in de theologie vóór hij in een ge seerde Jacob zich in te laten schrijven aan meente gaat werken als predikant, geordi- de hogeschool van Tübingen. Daar doceer- neerd6 wordt. Op 11 december 1799 volgde den bekende rechtzinnige hoogleraren. Twee in Amsterdam zijn inzegening tot predikant jaar studeerde Nieuwenhuis hier; behalve na een afgelegd peremptoir examen, en kon theologische colleges kreeg hij ook kerkge- hij de reis naar het oosten gaan maken, schiedenis en wis- en natuurkunde. Daar volgde hij ook enige tijd privéles in beide In het najaar van 1799 preekte Nieuwenhuis laatstgenoemde vakken. y y sa geprezen Naar Zutphen 'op beroep' in Zutphen. Twee ouderlingen, de heren Springman en Hollerman, haalden hem op van zijn logeeradres en begeleidden Tegen het einde van 1798 was hij, 21 jaar hem naar de kerk. Tussen die twee in lo- jong, bijna klaar voor de kerkelijke dienst. pend, zei Nieuwenhuis:'Ik gelijk wel op een Op 28 maart 1799 werd hij door het Amster- reizend commies, die zijn staalboek moet damse Consistorie van het Luthers Kerkge- vertoonen om te zien of er kooplust is.' Hol- nootschap cum laude bevorderd tot pro- lerman, zelf een reizend vertegen woord i- ponent, en op 5 november 1799 kreeg hij ger met staalboeken, lachte en zei: 'Dat zal een beroep van de lutherse gemeente van zich wel schikken, als de lakens goed en de 4 Johan Christian Baum (Oldendorff 1 739) studeerde te Halle en was predikant te Amsterdam van 1783-1806. 5 Loosjes, Geschiedenis der Lutersche Kerk in de Nederlanden (Den Haag 1921p. 198. 6 Geordineerd betekent zo veel als 'gewijd'; een peremptoir examen is een afsluitend examen. ZUTPHEN b \«aiï<!iic. !cK«ti»ii> l-l 5V«i1 Ontai

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 19