JACOB RIEMENS Predikanten zijn voorgangers, maar vooral voorbijgangers. De meeste predikanten van Zut- phen sinds de Reformatie zijn vergeten, al spreekt een enkele naam nog tot de verbeelding, zoals die van Baudartius en De Bouma. In deze twee artikelen* beperk ik mij tot een lutherse predikant van Zutphen: Jacob Nieu- wenhuis. Wie was hij en in welke tijd leefde en werkte hij? Jacob Nieuwenhuis1 werd op 26 oktober 1777 in Alkmaar geboren als zoon van Jacob Severin en Maria Geertruida ScholIVader Jacob had gevaren, maar voor de kust van Noord-Holland had hij schipbreuk geleden. Hij bleef in Holland, hij was koopman. Be langrijkste wapenfeit was wel dat hij niet meer terugging naar zijn geboorteland De nemarken. Nyegaard werd Nieuwenhuis In Alkmaar ontmoette hij zijn uit Burtscheid (in de omgeving van Aken) afkomstige vrouw. In Nederland werd de Deense fami lienaam verkeerd uitgesproken. Men maakte er Nydegaard van en dat zinde hem niet. Zo kwam Jacob ter wereld als Nieuwenhuis. Een naam die later óók gewijzigd zou worden. Zijn grootvader was Niels Pedersen; deze had een opleiding tot predikant achter de rug. Nog vóór hij aangesteld kon worden als dominee trouwde hij. Het druiste in tegen de kerkelijke wetten van Denemarken, en bete kende dat hij nergens benoemd kon worden. Hij moest ander werk zoeken. Hij vond dat in de handel in specerijen in Kopenhagen. Niels was geen goede handelaar; het kerke lijke werk trok hem meer dan de specerijen. Hij was dan ook blij en opgelucht toen hij benoemd werd tot adjunct-geestelijke: koster in Hals (Jutland), Stift Aalburg. Een stapje verder terug en we komen bij Pe- der Nyegaard, de overgrootvader van onze Jacob. Deze was zendeling geweest in Tran- quebar2 en werd later predikant in Reesen en Hunslum in het Stift Ripen (Jutland). Pe- der trouwde met een dochter van Jacob Jer- sin, de bisschop van het in Noorwegen gele gen Stift Christiaansand. Niet in de handel Vader Jacob wilde niets liever dan dat zijn zoon ook in de handel zou gaan. Door tus senkomst van de Alkmaarse lutherse predi kant De Reus3 gebeurde dat niet. Deze wist hem over te halen zijn zoon na de lagere school te laten leren. Zo mocht hij in no vember 1789 naar de Latijnse school van Alkmaar, en verliet deze opleiding in 1794 als primus. Intussen had hij ook drie jaar pri- véles gehad van Govert de Beer, een meester 1 In diverse publicaties is ook sprake van Jacobus. 2 Denemarken had - net als de Nederlanden - in de zeventiende eeuw een soort van VOC. In het oos ten van India bouwden de Denen Fort Danborg. Het bestaat nog steeds. Meer hierover is te vinden in een publicatie van Peter Ravn Rasmussen, The Danish East India Company 1616-1669. A brief essay, chiefly in narrative form. 3 Nicolaas de Reus (1750-1803) was predikant van Middelburg (1776-1 780), van Alkmaar (1 780-1792) en van Den Haag (1792-1803). ZUTPHEN Deel II over Jacob Nieuwenhuis verschijnt in Zutphen 2-2011 Jacob Nieuwenhuis, Bothers predikant in Zutpken (1)

Zutphen (vanaf 1982) | 2011 | | pagina 18