Eten en drinken in het Nieuwe Gasthuis vóór de oorlogsjaren van 7 572 tot 1591 RIAGRESNIGT Aan het einde van de zestiende eeuw was Zutphen herhaaldelijk het toneel van oorlogvoe rende Staatse en Spaanse troepen. Van 1572 tot 1591 wisselde de stad maar liefst vijf keer van bezetter. Door bestudering van rekeningen uit deze jaren proberen we te achterhalen wat dit betekend heeft voor de stad en haar bewoners.1 In twee artikelen kijken we naar de rekeningen van het Nieuwe Gasthuis. Deze rekeningen geven ons een kijkje in het dagelijkse leven van dit huis. Zo komen we te weten wat er ge geten en gedronken werd en hoeveel dat kostte. Door te kijken hoe dit vóór het jaar 1572 was en wat er veranderde tijdens de oorlog, krijgen we een idee van de gevolgen van twintig oorlogsjaren voor het Nieuwe Gasthuis. In dit artikel wordt uitgebreid ingegaan op het eten en drinken vóór 1572. We nemen daar bij de jaren 1570 en 1571 onder de loep.2 In een volgend artikel wordt de voedselsituatie gedurende de oorlogstijd beschreven. Het Nieuwe Gasthuis en zijn bewoners Het Nieuwe Gasthuis werd in 1442 gesticht door Engelbert Kreynck en Jutte van der Voorst. Op wat nu Spiegelstraat 13 is, lieten ze een huis bouwen voor arme mensen die niet voor zichzelf konden zorgen. Ze noem den dit huis het Nieuwe Gasthuis, ter onder scheiding van het Oude Gasthuis, dat in die tijd aan de Zaadmarkt gevestigd was. Behal ve aan armen bood het Nieuwe Gasthuis on derdak aan armlastige leerlingen van het ka pittel, die klerken genoemd worden in de re keningen. Een derde groep die hier verbleef, bestond uit kostkopers of proveniersveelal oudere mensen die hun hele hebben en hou den aan het gasthuis hadden verkocht in ruil voor een verzorgde oude dag. Bij het gast huis hoorde ook een ziekenhuis, dat in eer ste instantie was opgericht als pesthuis. Zo lang er geen pest heerste, werd het gebruikt als regulier ziekenhuis. Het gasthuis was dus Peper op haar stoofpot een instelling die aan mensen van diverse pluimage onderdak verleende, hun te eten en te drinken gaf en hun indien nodig kle ding en schoeisel verschafte. Door de steeds wisselende populatie is niet precies te zeg gen hoeveel mensen er op enig moment ver bleven. Wel weten we dat het gasthuis de verplichting op zich had genomen zestien leerlingen van het kapittel te huisvesten. Inkomsten en uitgaven Het Nieuwe Gasthuis kreeg zijn inkomsten uit de verhuur van huizen, het verpachten van De werkgroep Transcriptie van het Regio- naai Archief Zutphen, bestaande uit Sjoerd Galema, Mei ia Kooij-van der Leur en on dergetekende, houdt zich bezig met het transcriberen van de rekeningen van de stad, van de kerk en van het Nieuwe Gast huis tussen 1570 en 1591. Op basis van deze rekeningen schrijft de werkgroep en kele artikelen, waarvan dit het tweede is. Het eerste artikel was van Sjoerd Galema: 'Waarom werd Johan Dootgraver terecht gesteld?' (in: Zutphen 4-2008) ZUTPHEN Peper op horen! smoerpoet*

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 3