1 5de-eeuwse fresco's ontdekt 7 december 1960 - Tijdens verbouwings werkzaamheden in het pand van NV Kreyenbroek's Banketfabriek aan de Ou- dewand is dinsdag een zeer belangrijke vondst gedaan. Bij het verwijderen van een pleisterlaag kwamen namelijk fresco's te voorschijn, die vermoedelijk dateren uit de 15de eeuw. Daaronder zijn er die zeer goed bewaard zijn gebleven. In de oude binnenstad kan men bij verbou wingswerkzaamheden voor verrassingen komen te staan. Vandaar dat er aannemers zijn die hun ogen goed de kost geven wan neer zij een oud pand onderhanden heb ben. Een hunner is de heer Meerstadt jr., die als uitvoerder optreedt bij verbouwings werkzaamheden in het bedrijf van Kreyen- broeks Banketfabriek ten behoeve van de bakkerij. Deze hebben plaats op de verdie ping van het pand Oudewand nr. 102. Belangrijke vondst Dinsdag waren werknemers bezig met het afbikken van de pleisterlaag van een muur, toen er afbeeldingen van personen te voor schijn kwamen, die duidelijk te onder scheiden waren. De heer Meerstadt jr., die aanstonds vermoedde dat er een belangrij ke vondst was gedaan, liet het werk stop zetten en waarschuwde de stadsarchiva ris, mevr. Doornink-Hoogenraed. Deze kwam poolshoogte nemen en meende dat de afbeeldingen (fresco's) vermoedelijk uit de 15de eeuw dateren. Zij achtte de vondst bijzonder interessant en stelde met het oog op de belangrijkheid ervan zowel het Wijnhuisfonds als de rijksinspecteur voor de monumenten in Den Haag op de hoogte. Géén heiligen Naar wij vernemen is het zeker een be langrijke vondst. Het betreft namelijk fres co's die géén heiligen - met een aureool - voorstellen. De mogelijkheid bestaat dat het figuren zijn van ridders met attributen, zoals een schild. Dat het een zeer belang rijke vondst is moge blijken uit het feit dat er buiten die in de Walburgiskerk nimmer elders in de stad fresco's zijn aangetroffen, en ook nog nooit afbeeldingen als die wel ke nu aan het licht zijn gekomen. Een van de tevoorschijn gekomen fresco's, (collectie Zeylemaker/ Stedelijk Museum Zutphen) 126 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 30