dat ze het wel zonder lagere of middelba re schoolopleiding kunnen stellen. Studiehoofd Voor deze middelbare opleiding is be paald wel een studiehoofd nodig om de school met goed gevolg te kunnen aflo pen, met als beloning een diploma waarop men met recht trots kan zijn. In een welvarende landbouwstreek met Zutphen als middelpunt is de Rijksmiddel bare Landbouwschool in ieder geval een centrum geworden van praktische en theo retische kennis, die sinds de oprichting haar vruchten heeft afgeworpen, zodat de landbouw en veeteelt in deze streek gelij ke tred konden houden met de ontwikke ling van de techniek en de wetenschap. Ook voor de toekomst wacht haar nog een belangrijke taak. Groots monument voor Zutphen 26 november 1960 - In het atelier van de bekende beeldhouwer Titus Leeser, op het landgoed Eerde bij Ommen, staan op het ogenblik in gips de beelden van twee vrouwenfiguren, die het verleden en de toekomst van Zutphen symboliseren. Zij zijn in Parijs machinaal op de gewenste grootte gebracht, naar de modellen van de kunstenaar, en in Ommen later afge werkt. De totale lengte van dit ongetwijfeld sterk aansprekende monument, dat geplaatst wordt tegen de zijgevel van het laatste flatgebouw tegenover de IJsselbrug, be draagt ongeveer acht meter. Dezer dagen gaan de gipsstukken naar Haarlemmer- liede bij Haarlem, om bij de firma Ben der in brons gegoten te worden. Statisch versus dynamisch Titus Leeser is een modern kunstenaar, maar toch ook een beeldhouwer die zijn werk niet in een waas hult, waarin alleen van zfjn intentie uit valt door te dringen. De onderste, liggende vrouwenfiguur, is statisch in haar voorstelling van het verle den. Zij vindt bescherming in een wel vende boog, waarboven de andere, dyna mische vrouwenfiguur zich verheft in een ontwaken, met in de frisse wind waaien de haren (toekomst). Het ligt in de be doeling van de stichting die de opdracht tot de vervaardiging gaf, het monument op 5 mei 1961 te onthullen. Interessant spel Oorspronkelijk zou een beeld worden gemaakt, maar toen de kunstenaar de plaats zag waar de opstelling gedacht was, moest hij wel - en zeer terecht - in overweging geven twee figuren te creë ren. Hier kon geen sprake zijn van een 'intiem' beeld, of van een symbool van herdenking, maar van iets wezenlijks. Het zou tenslotte een van zijn grootste werken worden van de laatste tijd, al thans wat de afmetingen betreft. De du- pliciteit in de ontwikkelingsgang stelde aparte eisen: het moest een interessant spel worden. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 29