door een dak van leien. In 1471 werd een 'hancsolder' in de toren getimmerd. Geheel vervallen De toren is nogal eens van bestemming ver anderd. In 1571 was er een gevangenis in gevestigd en begin 1700 zat er een houtma gazijn in. De op diverse oude afbeeldingen voorkomende hoge spits was tegen het mid den van de achttiende eeuw al verdwenen. Toen de gouverneur van Gelderland plannen koesterde de toren weer als gevangenis in te richten, verklaarde het gemeentebestuur in 1818 dat hij in zeer slechte staat verkeerde: gewelf, houtwerk, dak en hoektorentjes wa ren geheel vervallen. Deze torentjes, die als gevangeniscellen hadden gediend, werden in 1820 gesloopt. Watertoren De toren werd in 1888 in gebruik gegeven aan de Waterleiding-Exploitatiemaatschappij te Rotterdam, die hem als watertoren wilde gebruiken. Hij werd als zodanig ingericht en gelijktijdig gerestaureerd naar de plannen van J.C. van Wijk te Rotterdam, die gecorri geerd waren door Victor de Stuers. Het mid denachtkant kreeg een hoge, in ijzer gecon strueerde spits op een nieuw gemetselde weergang. In het achtkant bevond zich het waterreservoir. De vier hoektorentjes werden in 1891 van gemeentewege herbouwd en verbonden door nieuwe gekanteelde borst weringen, een en ander naar schetsen van dr. P.J.H. Cuypers, die door de gemeentear chitect F.H. van Etteger waren uitgewerkt. Nieuwe hoektorentjes Door de beschieting in 1945 ontstonden scheuren en gaten in het metselwerk, en al le ramen en vloeren waren verdwenen. De situatie is sedertdien slechter geworden. Een tijdlang is zelfs de doorgang afgesloten ge weest met het oog op vallend gesteente. Dit gebeurde na een restauratie in 1952, toen over de doorgang, waar het gewelf verdwe nen was, een nieuw kruisribgewelf werd ge maakt. De werkzaamheden die thans wor den uitgevoerd, omvatten onder meer het inboeten van alle scheuren, het maken van natuurstenen ramen met glas-in-loodven- sters, het aanbrengen van eikenhouten lui ken en het vernieuwen van de vloeren. De toren mist nu ook de vier hoektorentjes. Deze zijn namelijk verwijderd omdat zij niet pasten bij de oude onderbouw. Zij wor den herbouwd en geheel aangepast aan sfeer en karakter van de oude toren. De herbouw zal worden uitgevoerd in kloos termoppen. Halve eeuw landbouwonderwijs 12 november 1960 - De tijd ligt defini- dat naast zijn vakkennis ook een veelzij- tief achter ons dat een boerenzoon zijn dige ontwikkeling nodig is op andere dan kennis uitsluitend en alleen opdeed op het landbouwtechnische gebieden, bedrijf van zijn vader. Landbouw en vee teelt zijn tegenwoordig gespecialiseerde Dit alles weerspiegelt zich dan in het land- beroepen, die naast veel praktijkervaring bouwonderwijs, dat in de laatste halve ook een aanzienlijke dosis theoretische eeuw in Nederland tot een imposant geheel kennis vereisen. En verder krijgt de boer van opleidingen geworden is. Een van de tegenwoordig als zelfstandig ondernemer oudste middelbare landbouwscholen in met zo veel economische, administratieve den lande is de Rijksmiddelbare te Zut- en maatschappelijke problemen te maken, phen, sinds enkele jaren gevestigd in het ZUTPHEN 123

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 27