één heeft in het geheel geen tekst. Daarnaast De andere grafsteen betreft zijn er wat fragmenten, drie met alleen een nummer en één met het jaar 1537. 67 S WINKLER KERKMEESTER Om met deze laatste te beginnen. Het is de eni ge steen die uit de voor-reformatorische katho- Van Stoffel Winkler wordt geen benoe- lieke kerk afkomstig is. Het is een zandstenen mingsdatum gegeven, wel zijn jaar van over- zerk met daarop in mooie gotische letters en lijden: 1799. Zijn plaats op de bij de kaart cijfers de tekst: Ano 1537 starf... (afb.2). De an- behorende lijst is B 67, een plaats in het koor dere fragmenten geven de nummers 17, 23, 34. van de kerk. Na hem kwamen nog drie kerkmeesters, die allen wel op de gravenlijst voorkomen: J.F. Colenbrander B 25, Hendrik Faas B 24, die stierf in 1 796, en A Ringel B 34. Of ze daad werkelijk in de kerk begraven zijn weten we niet. A. Ringel was de laatste kerkmeester. Hij was kerkmeester tot 31 december 1809; de kerk ging over naar de katholieken. 1 3 o Dan is er nog de steen met alleen de tekst: 13 A SOLNER CUSTOS katholieke kerk. (foto: auteur) A. Solner moet, zoals het woord custos aan- Afh. 2 De enige steen uit de voor-reformatorische geeft, koster zijn geweest. De familie Solner nam in de achttiende eeuw een vooraan staande plaats in en vervulde vele bestuurlij Twee van de nu nog aanwezige grafstenen ke functies. Op de bij de gravenkaart beho- betreffen kerkmeesters van de Nieuwstads- rende lijst staat bij A 13 Inlage Custos Solner. kerk. We weten dat uit een lijst die voor in het In 1741 wordt genoemd: Een kind van de manuaal staat: Namen der kerkmeesteren van wed. Solners, custos groeve, de Nuystadskerk. Het zijn de protestantse kerkmeesters van de kerk. De naam Onze Lie- Over de zerk zonder tekst valt verder niets te ve Vrouwekerk heeft afgedaan; er wordt zeggen. Het is een niet complete steen, steeds gesproken over Nieuwstadskerk. Op de waarop sterk afgesleten een schild aan een ijst staan acht namen van kerkmeesters tus- boomtak afgebeeld staat, sen 1745 en 1809. Jan Cristiaans staat op de- Er zijn twee zerken uit de negentiende eeuw, ze lijst; hij werd kerkmeester op 1 maart 1745 beide van een datum voorzien. De kerk is en overleed op 17 november 1753. Op de overgegaan naar de katholieken, en het ar- lijst bij de kaart heeft hij nummer B 22, een chief van de kerkmeesters geeft dus verder plaats in het schip van de kerk. 22 JAN KRISTIAANS geen informatie. De eerste grafsteen is, zoals de tekst zegt, voor de eerste rooms-katholieke kerkmeester Johannes Scholten (afb. 3). 72 ZUTPHEN m

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 8