in een vast bedrag. De vroegste kohieren ge- kregen uitgereikt, stond alleen het verschuldig- ven het meest correcte beeld van de werkelijk- de bedrag vermeid.8 De belasting kon op vele heid van dat moment. Soms is het echter mo- verschillende manieren berekend worden; daar- gelijk uit de latere kohieren aanvullende gege- naast waren er allerlei aftrekposten mogelijk, vens te halen.5 Niet alle kohieren zijn overal in bijvoorbeeld voor onderhoud. Dit maakt het hun geheel gereedgekomen. Het kan dus zijn verpondingskohier tot een ingewikkelde bron. dat niet alle hierboven genoemde gegevens Belasting was en blijft een ingewikkelde opgaaf, opgenomen zijn.6 De hoogte van de verponding werd bepaald Bronnen door de pacht of huur en de lasten die op een Archiefnummer 141 (Collectie Kreijnck) goed rustten. Als het onroerende goed niet Inv. nr. 22: Een belangrijke bron die te vinden is in werd verpacht of verhuurd, maar gebruikt werd het Regionaal Archief Zutphen (RAZ) behoort tot de door de eigenaar zelf, werd de waarde ervan Collectie Kreijnck. In de tijd dat de verpond ingsko- bepaald aan de hand van andere goederen die hieren werden opgesteld, was Gerhard Kreijnck wel verpacht of verhuurd werden, ledereen was (1612-1692) burgemeester van Zutphen. Hij heeft verplicht juiste inlichtingen te geven, en je het kohier van het Graafschap Zutphen in (iets) ver- moest eventuele huurcontracten laten zien. Als korte vorm overgeschreven.9 In dit afschrift staan de je hieraan niet voldeed, kreeg je een boete. gegevens uit ruwweg de huidige Achterhoek, Zut phen en omgeving. Het origineel, waarin meer infor matie staat over bijvoorbeeld de namen van pach ters, ligt bij het Gelders Archief in Arnhem (Archief van de Staten van het Kwartier van Zutphen en hun Gedeputeerden). Het grote voordeel van het afschrift Kreijnck is dat het handschrift goed leesbaar is. Eind jaren tachtig van de twintigste eeuw is onder leiding van archivaris Wartena van het Gemeentear chief Zutphen het afschrift Kreijnck doorgenomen, en zijn de daarin voorkomende boerderijnamen al fabetisch gerangschikt. Deze lijst met boerderijna- De belasting moest betaald men, plaats, soort goed, en vindplaats in het afschrift worden over eenzesde deel is te vinden in de bibliotheek van het RAZ.10 (ofwel een zesde penning) -•*.i van de belastbare pacht- Archiefnummer 1 (Oud Archief Zutphen) waarde van landerijen en erven, en eennegen- Inv. nr. 1701: Verpondingslijst (fragment), midden Het erf van hoeve 't Huls hof aan de Whemerweg 25 in Almen. Deze hoeve/ die sinds 2003 een zorgboer- derij isis anno 2010 nog steeds in het bezit van de Stichting het Oude en Nieu we Gasthuis van Zutphen. (foto: Han Koolhof) de deel van de belastbare huurwaarde van hui zen en molens.7 De penningen moesten door 17de eeuw. Met transcriptie. In deze verpondingslijst staan veel namen. de collecteurs aan de ontvanger van het kwar- Inv. nr. 1702: Verpondingslijst van stadslanderijen, tier worden afgedragen. Het ambt of de stad ca. 1675. Hierbij zit een stuk in een ander, beter hief daarbovenop opcenten. Ook het kwartier leesbaar handschrift. Hierop staan veel namen van kon het bedrag nog eens verhogen. pachters. Maancedullen Archiefnummer 2.001 (Brummen 1648-1811) Het opleggen van de aanslag, het manen, Uit de kohieren met getaxeerde pacht- en huurwaar- moest gebeuren in november. Vóór eind fe- den werden maancedullen samengesteld, waarin bij bruari moest het bedrag zijn betaald. In iedere post het verschuldigde bedrag vermeld werd. de maancedullendie de belastingplichtigen Deze maancedullen zijn eenvoudige lijsten van 68 ZUTPHEN w

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 4