CAROLINE REILINK Belastingregisters zijn interessante bronnen door de veie gegevens die erin staan. Ais je bijvoorbeeld als genealoog op zoek bent naar eigenaren van boerderijen of huizen, hun bezittingen, en wat zij moesten betalen aan belasting, dan kun je zoeken in zeventiende- eeuwse verpondingskohieren. Alle onroerende goederen worden erin opgesomd, met de namen van de eigenaars en de pachters.1 Fragment van de kaart uit 1663 waarop het goed 't Hulshof is getekend (de hele kaart is op het omslag afgedrukt). De kaart maakt deel uit van de atlas van het Oude en Nieuwe Gasthuis van Zutphen. (scan: Regionaal Archief Zutphen) In 1651 werd in de drie kwartieren van Gel derland, te weten Nijmegen, Zutphen en de Vel uwe, de verponding ingevoerd. Dit was een belasting op alle onroerende goederen waaruit inkomsten werden verkregen. Woeste marke- gronden vielen hierbuiten.2 Dit belastingstelsel werd gehandhaafd tot en met 1805.3 Gegevens over de verponding werden opgeschreven in verpondingskohierenDeze kohieren geven in formatie over het aantal huizen per plaats en wie de huizen bezaten: adel, kerk of burgers. Ook over grond kunnen veel gegevens opge nomen zijn: over de grootte van het bezit, over pacht en eigendom, over betalingen en allerlei grondbelastingen.4 AI deze details zijn voor ons tegenwoordig heel interessant. Taxatie Al voor de daadwerkelijke invoering van de verponding werd een begin gemaakt met de kohieren, namelijk tussen 1643 en 1651. Hier in werd de taxatie opgenomen van de belast bare waarde van de onroerende goederen. Over het taxeren van alle onroerende goede ren deed men jaren. In de jaren na deze eerste schatting heeft er geen nieuwe taxatie plaats gevonden. Gegevens kunnen dus gedateerd zijn, want het verpondingsbedrag veranderde ZUTPHEN Verpondingen in het Zutphense kwartier

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 3