In memoriam Op 9 juli jl. overleed Dirkje Jentje Maar- schalkerweerd, op 83-jarige leeftijd. Zij heeft onder meer bijgedragen aan de oprichting van de Historische Vereniging Zutphen. Dat verliep als volgt: Begin 1981 namen enkele Zutphenaren het initiatief om te komen tot 'een contactgroep van mensen die dezelfde historische dan wei genealogische belangstelling hebben'. Daartoe werd een vergadering belegd in maart 1981 De bedoeling van de initiatiefnemers van de vergadering was om te komen tot de stichting van een genealogische werkgroep, en daartoe waren mevrouw Maarschalker- weerd en haar echtgenoot uitgenodigd. Tij dens deze vergadering werd het voorstel gelanceerd om geen genealogische werk groep op te richten maar een historische vereniging, aangezien een stad als Zutphen deze niet kende maar toch wel verdiende! De Historische Vereniging Zutphen werd mede dankzij de heer en mevrouw Maar- schalkerweerd een feit. Maar een bestuurs functie hebben zij nimmer geambieerd. Nadat haar echtgenoot gepensioneerd was, hebben beiden zich met enthousiasme gestort op de genealogie, en in de loop der jaren hadden zij een formidabele verzameling opgebouwd. Hun huis, een bejaardenwoning in de Zuidwijken van Zutphen, leek dan ook meer op een ar chiefgebouw of, meer oneerbiedig gezegd, op een papierpakhuis. Met hun kennis hebben zij veel stamboomonderzoekers van dienst kunnen zijn, en nooit deed ie mand tevergeefs een beroep op hen. Na het overlijden van haar echtgenoot op 4 oktober 2004 zette zij alleen het werk voort. De jaren begonnen echter hun tol te eisen en ook ging haar gezondheid zienderogen achteruit. Dat was voor haar reden om uit te zien naar een ander on derkomen. Dat werd gevonden. Dirkje was streng gelovig; haar kerkge nootschap had bij Doetinchem een rust huis voor hulpbehoevende gemeenteleden gesticht. Daar, in het buitengebied van Doetinchem en Zelhem, heeft zij nog bijna twee jaar van haar oude dag kunnen genieten. Zij was geboren in Meppel en was lid van de historische vereniging aldaar, evenals van meerdere verenigingen op dat gebied, waaronder de Historische Vereniging Zutphen, waar zij veel belangstelling voor had omdat zij hier vele jaren ge woond heeft. Jan Harenberg ZUTPHEN Dirkje Jentje Maarschalkerweerd-Leeuwerink

Zutphen (vanaf 1982) | 2010 | | pagina 30